RTÜK'te AKP darbesi: Bildirici'nin üyeliği düşürüldü!

CHP RTÜK üyesi Faruk Bildirici, "Başkanın hukuksuz olarak üç yerde birden görev almasına karşı çıktığım, yanlışları eleştirdiğim ve kamuoyuna duyurduğum için RTÜK üyeliğimin düşürülmesi teklif edildi" dedi.

RTÜK'te AKP darbesi: Bildirici'nin üyeliği düşürüldü!

CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi için girişim başlattı.

Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamıştı.

Bildirici bu teklife karşılık, “Başkanın hukuksuz olarak üç yerde birden görev almasına karşı çıktığım, yanlışları eleştirdiğim ve kamuoyuna duyurduğum için RTÜK üyeliğimin düşürülmesi teklif edildi” dedi.

Twitter’dan “RTÜK’te muhalefete ve demokrasiye darbe” sözleriyle tepkisini gösteren Bildirici, “RTÜK’ün 25 yıllık tarihinde bir ilk Üst Kurul toplantısında şu anda Başkan Şahin’in üyeliğimin düşürülmesi önerisinin gündeme alınması görüşülüyor. Yasa gereği ben salondan çıkarıldığım için beni CHP kontenjanından seçilen İlhan Taşçı savunuyor” dedi.

“Tehlikeli bir yol açılıyor” diyen Bildirici, “Üyeliğimin düşürülmesi mücadelemi etkilemez ancak anti demokratik bir yol açılmış olur. Beş oyu bulan taraf susturmak istediği muhalif üyeyi kuruldan atabilir. RTÜK’te muhalefete izin vermeyen, siyasi iktidarın uzantısı ve tek sesli bir dönem başlar” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜRÜLDÜ

RTÜK Üst Kurulu Faruk Bildirici’nin üyeliğinin 2’ye karşı 6 üyenin oyuyla düşürüldüğü öğrenildi.

Bildiri, buna karşılık “Muhalefet yapmanın bedeli üyeliğimin düşürülmesi oldu. Bu tahammülsüzlüğü, hukuksuzluğu, anti demokratik kararı yargıya götüreceğim” dedi.