PUSULA | Berat Albayrak: AKP’nin Damat Ferit’i mi

Berat Albayrak: AKP’nin Damat Ferit’i mi

26-05-2019 12:30

Türkiye sağının önemli fikri figürlerinden biri olan Berat, hayata şanslı azınlığın evladı olarak başladı.

Hasan Dramalı

31 Mart yerel seçimleri sonrası, özellikle İstanbul seçimlerine dönük itirazlarla birlikte AKP içinde farklı kutuplaşmalar ve fikir ayrılıkları tekrar gün yüzüne çıktı. Son yıllarda belli tartışmalar ve kavgalar üzerinden kendini belli eden bu kutuplaşmaların temsilcileri de belirginleşmiş durumda.

Bu kutuplaşmaların en güçlülerinden birinin temsilcisi olarak ise hanedanın damadı konumundaki Berat Albayrak bulunuyor. Damat Ferit benzetmeleri çok sık yapılsa da güncel konumu ve hamleleri itibariyle sönük bir karakter olan Damat Ferit’in güncel versiyonundan daha çok yeni dönemin taht adayı konumunda bulunuyor Berat. Fakat Damat Ferit’ten yaklaşık 100 yıl sonra kabineye giren ilk damat, Berat Albayrak oldu.

Babası Sadık Albayrak’ın için Tayyip Erdoğan’ın ‘abi’ sıfatını kullandığı biliniyor. Bununla birlikte Sadık Albayrak, Tayyip öncesi durumundaydı. Sadık Albayrak’ın kürsü vaizliği görevinde bulunduğu dönemde Erdoğan, Mercan’da sık sık onun Cuma cemaatine katıldı. Uzun süre yazarlık yapan Sadık Albayrak, milli görüş çizgisinin fikir babaları arasında bulumakta.

Berat Albayrak, Erdoğan’ın kızıyla evlendikten sonra hızla babasının ününü aşarak Türkiye siyasetinde önemli figürlerinden biri durumuna geldi. Bununla yetinmeyeren Berat, Pelikancılar yapılanması yardımıyla AKP’nin içinde en önemli güç odaklarından birinin başı konumunda bulunuyor. Hazine ve Maliye Bakanı olarak ise ekonominin başında.

‘Şanslı azınlığın’ evladı olarak Berat

Türkiye sağının önemli fikri figürlerinden biri olan Berat, hayata şanslı azınlığın evladı olarak başladı. Albayrak’lar ayrıca Trabzon Of kökenli önemli ailelerden biri durumunda. Fatih’te rahat koşullarda ve İslami kültürle büyüyen Berat, İstanbul Üniversitesi’nde işletme okudu. Yerli ve milli damat Berat, yüksek lisansını ise Amerika’da New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta yaptı. Finans ve Bankacılık alanında yine ABD’de doktora yapan Berat, burjuva sınıfı için biçilmiş kaftan bir şirket yöneticisi durumuna geldi.

Yerli ve milli Berat, ABD’de okumasını “Bu iki olay yaşamımın dönüm noktası sayılabilir. Kadere iman etmiş biriyim ve kendimi sefere çıkmış olarak tanımlıyorum” gibi ifadelerle aklamaya çalışıyor.

Hanedanın genç damadı olarak Berat

2004 yılına gelindiğinde ise Erdoğan’ın manevi abisinin oğlu olan Berat, Erdoğan’ın kızı Esra ile evleniyordu. Yani kızda, oğlanda dışarıya gitmemiş oluyordu. Bu düğün köklü siyasi ilişkileri olan iki ailenin birleşmesinden daha çok nikah şahitleriyle anılır oldu. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki evlilik töreninde çiftin şahitliğini Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı. AKP’nin liberal, Avrupa Birlikçi yüzünü daha çok gösterdiği bu döneme uygun bir düğün oldu.

Çalık Holding’in ABD’deki ofisinde ekonomi danışmanlığı yapan Berat Albayrak, daha sonra Türkiye’ye gelerek abisi Serhat Albayrak’ın yerine Çalık Holding’in genel müdürü olarak atandı. Çalık Holding bu atamayı uzun süre duyurmadı, daha sonra ise “Albayrak, vekâleten sürdürdüğü göreve asaleten atanmıştır” açıklamasıyla sadece ilan edilmiş oldu. Yarım ağızla yapılmış bu açıklamaya, 2 milyar dolar büyüklüğü sahip şirkete 29 yaşında ve abisinin yerine bir genel müdür atanmasının trajikomik durumunun etkili olduğu sıkça ifade edildi. Fakat bu atamanın etkisi Çalık Holding’in aldığı ihalelerde ortaya çıktı. Bunların en barizi ise 2006 yılında Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nda Çalık Enerji’nin ihalesiz şekilde rol alması oldu. Damat kayınpeder ilişkisi, TMSF tarafından el konulan Sabah Gazetesi ve ATV Kanalı’nın Çalık Holding’e 1.1 milyar dolara 2008 yılında satılması ile iyiden iyiye gündem oldu.

Berat: ‘Damat Ferit’ mi, tahtın yeni adayı mı?

2013 yılında Çalık Holding’teki görevinden ayrılan Damat Berat, AKP içinde daha fazla rol almaya başladı. 2015 seçimleri sonrası Saray yani kayınpederi tarafından ekonomi yönetiminin başına geçirilmesi istenen Berat’a karşı Davutoğlu, 3 dönem kuralını bozarak Ali Babacan’ı tekrar milletvekili adayı yaptı. Saray ile Davutoğlu arasındaki anlaşmazlık Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminin başına geçirilmesi ile aşıldı. Berat’a ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı düştü.

Fakat Berat Albayrak, Davutoğlu’nun kendisine dönük bu davranışını unutmadı. Oluşturduğu ve başında bulunduğu Pelikan yapılanması aracılığıyla 2016 yılında kayınpederiyle arası iyice gerilen Davutoğlu’na dönük operasyon başlattı. Davutoğlu kısa sürede görevden çekilmek zorunda kaldı. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sırasında Berat, kayınpederi olan Erdoğan’ın yanında hiç ayrılmadı. Bu süreciyle damattan çok veliaht görüntüsü çizen Berat Albayrak, yine Pelikan ekibiyle Davutoğlu’nun tasfiyesinden yaklaşık bir yıl sonra AKP içindeki İslamcılara saldırıya geçti. Hatta bu kavgaya Erdoğan’da katılarak İHH üzerinde İslamcılara şu sözleri sarfetmişti:  “Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir yardım götürmek için günün başbakanına mı sordunuz.”. Fakat Erdoğan’ın geldiği köken olan İslamcılar’dan vazgeçmemek istememesi, siyasi olarak İslamcılara halen muhtaç olması gibi nedenlerle bu kavga bir süre sonra Erdoğan’ın bizzat müdahaleleriyle sönümlendirildi.

Soylu’nun çevresinde temsil olan devletli ekiple de sorun yaşayan Berat, bu ekibe dönük tasfiye planları da yaptı. Fakat Soylu’nun istifa edeceğini açıklamasına rağmen Erdoğan, Soylu ve ekibini tasfiye etmeye yanaşmadı. 31 Mart seçimleri sonrası ise İstanbul seçimlerinin iptali için Soylu ile birlikte bastıran Berat, eski düşmanıyla birlikte seçimlerin yenilenmesini sağlamış oldu.

31 Mart seçimleri sonrası ekonomide reform paketini açıklayan Damat Berat, peşi sıra Trump’la görüşme gerçekleştirdi. Türkiye’den bir bakanla bir ABD başkanının ilk kez görüşmesi olarak tarihe geçen bu görüşmede manidar bir detay olarak Trump’ın damadı da yer aldı.

Yaşadığı bütün bu sürecin ve Türkiye politikasında kapladığı güncel alanın bir sonucu olarak Berat Albayrak bugün etkisiz bir Damat Ferit’ten daha çok tahta aday bir veliaht görüntüsü çiziyor.