Pompeo'dan dünyaya tehdit: Ya özgürlüğü ya da Maduro ve kargaşasını seçersiniz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD'nin talebi üzerine Venezuela'da yaşananları görüşmek üzere toplandı.

Pompeo'dan dünyaya tehdit: Ya özgürlüğü ya da Maduro ve kargaşasını seçersiniz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD’nin talebi üzerine Venezuela’da yaşananları görüşmek üzere toplandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela’da her on kişiden 9’unun sefalet içinde yaşadığını öne sürüp, durumdan Bolivarcı yönetimi sorumlu tutarken, ABD’nin ülkeye” daha parlak bir gelecek” için yardım ettiği iddiasında bulundu.

Pompeo, BM Güvenlik Konseyine Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yı tanıma ve demokratik geçiş sürecine destek verme çağrısında bulundu.

“YA ÖZGÜRLÜĞÜ YA KARGAŞAYI SEÇERSİNİZ”

Bütün ülkelerin, eski Devlet Başkanı olarak tanımladığı Maduro’nun “gayrimeşru mafya” devletinden kendini kurtarmaya çalışan Venezuela halkına destek vermesi gerektiğini söyleyen Pompeo, “Bütün ülkelerin taraf tutma zamanı geldi. Ya özgürlüğü seçen güçlerin yanında olursunuz, ya da Maduro ve kargaşasını seçersiniz” dedi.

Pompeo ayrıca bütün ülkelere, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile ekonomik ilişkilerini bitirmeleri çağrısı da yaptı.

BMGK oturumunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pompeo, “Bütün ülkelerin, finansal sistemlerini Maduro rejiminden ayırmalarını ve Venezuela halkına ait varlıkları, ülkenin meşru yöneticilerine bırakmalarını umuyoruz” dedi.

RUSYA: ABD DARBE YAPIYOR

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ABD ve müttefiklerini, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı darbe yapmaya çalışmakla suçladı.

Vassily Nebenzia, ”Eğer uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehdit varsa, o da Venezuela’nın seçilmiş meşru Devlet Başkanı Maduro’yu devirmeye amaçlayan ABD ve müttefiklerinin utanmaz ve agresif eylemleridir.” dedi.