Pompeo'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Gerilimin tırmanma riskinden endişeliyim

Yunan televizyonuna konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, uluslararası toplumun Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanıdığı Rum Yönetimi ile Türkiye arasındaki gerilimle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Pompeo, herhangi bir tarafın yapacağı hata ya da yanlış hesap nedeniyle Kıbrıs ile Türkiye arasındaki gerilimin artma riskinden endişe duyduğunu dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın aktardığı na göre Pompeo röportajda şunları söyledi:... View Article

Pompeo'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Gerilimin tırmanma riskinden endişeliyim

Yunan televizyonuna konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, uluslararası toplumun Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanıdığı Rum Yönetimi ile Türkiye arasındaki gerilimle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

Pompeo, herhangi bir tarafın yapacağı hata ya da yanlış hesap nedeniyle Kıbrıs ile Türkiye arasındaki gerilimin artma riskinden endişe duyduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın aktardığı na göre Pompeo röportajda şunları söyledi:

“Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan ya da başka herhangi bir ülkenin hata ya da yanlış hesap yapma riskinin bulunduğu durum beni her zaman endişelendirir. Bu tür bir hatanın ya da yanlış anlaşılmanın (Kıbrıs ve Türkiye arasında) gerilime neden olmasını istemeyiz. Bu nedenle Türkiye’nin gerçekleştirdiği sondaj çalışmaları hakkında şöyle dedik: bu sorunun çözümü için silahlı kuvvetlere başvuramayız. Diplomatik çözüm bulmamız gerekiyor. Dolayısıyla evet, bu beni her zaman endişelendiriyor.”

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Atina’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal ettiğini savunmuş ve Washington’dan çözüm için ağırlığını koymasını istemişti.