'Petrolü seviyorum, Türklerle ve Kürtlerle çalışıyoruz'

"Erdoğan ile iyi ilişkilerimiz var."

'Petrolü seviyorum, Türklerle ve Kürtlerle çalışıyoruz'

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde gazetecilere kendine has üslubuyla açıklamalarda bulundu. Trump, Suriye topraklarında ABD’nin hedefinin petrol olduğu yönündeki açıklamalarına bir yenisini ekleyerek; ‘petrolü seviyorum’ diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da yapılması planlanan Beyaz Saray ziyaretinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ilişkin ise Trump, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi ilişkilerimiz var. (ABD ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yaptığı anlaşma) Ateşkes çok iyi uygulandı.” diye konuştu.

Trump, Suriye’deki ABD askerlerinin evlerine dönmesini istediğini vurgulayarak, “(Türkiye-Suriye sınırı) Sınırı başkaları kontrol etsin. Biz petrolü güvence altına aldık. Petrolü seviyorum. Kürtler ile çalışıyoruz. Türkiye ile çalışıyoruz. Birçok ülke ile çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kendisi hakkında açılan azil soruşturmasını da “düzmece” olarak nitelendiren Trump, “Yanlış hiçbir şey yapmamış bir başkanı azledemezsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.