Petlas'ta sendika düşmanlığı: İşçiler direnişe geçti

DİSK'e bağlı Nakliyat-İş’te örgütlenen 47 işçinin işten çıkarıldığı Petlas’ta direniş başladı.

Petlas'ta sendika düşmanlığı: İşçiler direnişe geçti

Motorlu taşıt lastikleri üreten, yaklaşık 400 işçinin çalıştığı Petlas AKO’da işçiler anayasal haklarını kullanarak DİSK’e bağlı Nakliyat-İş’te örgütlendi. Ancak sendikadan yapılan açıklamaya göre, bunu öğrenen patron, e-devlet şifrelerini isteyerek ve baskı uygulayarak işçileri sendikadan istifaya zorladı. İstifayı kabul etmeyen işçiler ise tazminatsız işten atıldı.

Tüm bu baskılara karşın toplu sözleşme için işyerinde gerekli çoğunluğu sağlayan sendika, 12 Temmuz’da Bakanlığa çoğunluk tespiti başvurusu yaptı. İşten atılan işçilerin sayısı ise dün itibariyle 47’ye ulaştı.

İşten atılan Petlas taşıma ve lojistik işçileri, Nakliyat-İş Sendikası Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da katıldığı eylemle seslerini Petlas yönetimine seslendi. Petlas yetkilileriyle yapılan görüşmeden netice alınamayınca Petlas önünde düzenlenen eylemde işçiler ”Diren Direne kazanacağız.”, ”davamız ekmek davasıdır” sloganları attı

“İŞVERENLER HAKKINDA SORUŞTURMA İSTİYORUZ”

Direniş eyleminde konuşan Nakliyat-İş Sendikası Başkanı Ali Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendikanın işçilerin hakkı olduğunu belirtirken Petlas yönetiminin hukuksuz bir karar aldığını vurguladı ve şunları ekledi:

“Burası dağ başı değildir. Petlas işvereni de olsan bir başka patron da olsan kendi kurallarını işçiye dayatamazsın. Burası bir kanun devleti ise senin kanunsuzluk yapmana izin verilemez. Petlas işvereni, İsrail siyonizminin yıllardır müslüman Filistinlilere uyguladığı zulmün alasını işçilere uygulamaktadır. Tüm arkadaşlarımız Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular. Buradan vicdanı olan savcıları da göreve çağırıyorum. İşçi ve sendika düşmanlığı yapan, hak hukuk tanımayan işverenler hakkında gerekli soruşturmaların başlamasını istiyoruz.”

”BAKANLIK PETLAS’A İŞÇİLERİN SENDİKA BİLGİLERİNİ VERDİ”

Nakliyat-İş Sendikası Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasında önemli bir iddia da ortaya attı. “Burada her türlü oyun oynanmaktadır.” diyen Küçükosmanoğlu, “İş arkadaşlarımızın hangi saat , hangi gün sendikaya üye olduğunun bilgisinin bakanlık tarafından alındığı iddia edilmektedir. Eğer bakanlıkta kalması gereken bilgi işverene verildiyse bunu veren şerefsizdir alçaktır.” açıklamasında bulundu.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasının ardından işçiler eylemlerine direniş halaylarıyla devam etti.