Pervin Buldan'dan CHP'ye: Bölgede yaşananlara ses çıkarmayanlar gerekli cevabı alacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır'da yaptığı açıklamalarda muhalefete yönelik eleştirilerde bulundu.

Pervin Buldan'dan CHP'ye: Bölgede yaşananlara ses çıkarmayanlar gerekli cevabı alacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, muhalefete yönelik eleştirilerde bulunarak “İstanbul başta olmak üzere birçok yerde aday göstermedik. Bugün yaşananlara ses çıkarmayanlar, bizden cevabı mutlaka alacaklardır” ifadelerine yer verdi.

Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP)Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu.

Buldan’ın açıklamalarından bir kısmı şöyle:

“Hiç bir dönem Kürt halkının temsilcilerinin bu kadar ortak, bu kadar birlik ve beraberliği ortaya koyduğu bir dönemi hatırlamıyorum. Evet, Kerkük meselesinde, Afrin meselesinde, Türkiye’de Kürt halkına yapılan zulümde, kayyum meselesinde, siyasetçilerimizin tutuklanmasında cılız da olsa, ses çıkardılar. Ancak Suriye meselesinde, Rojava’ya yönelik operasyon meselesinde, Kürtler birlik ve beraberliklerini ortaya koydular. Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) yapmış olduğu açıklamalar önemli ve kıymetliydi. Keşke daha önceki yapılan haksızlıklarla Kürtler bu birlik ve beraberliklerini gösterebilseydi. Belki bu kadar acı yaşanmazdı. Ancak son dönemde Kürtler arasında böylesi bir ortaklaşmanın olması, önümüzdeki dönem açısından da Kürt halkına yapılacak olan her türlü yönelimin karşısında birlik ve mücadelesinin yeniden pekişeceğini söylemek yanlış olmaz. Bu tür durumlarda ortaya ortak bir refleksi koyabileceğimiz bir dönem elbette ki olacaktır. Kürt halkının geleceğini esas alan bir ittifakın kurulması lazım.”

‘ESAS İTTİFAK KÜRT HALKININ GELECEĞİNE YÖNELİK YAPILACAK İTTİFAKLARDIR’

”Seçim süreçleri gelip geçicidir. 31 Mart ve 23 Haziran’da da Kürt partileriyle özellikle Diyarbakır’da önemli ittifaklar gerçekleştirmiştik. Ancak esas ittifak Kürt halkının geleceğine yönelik yapılacak ittifaklardır. Bunun içinde hepimize önemli görevler, sorumluluk düşmekte. Bu süreç içerisinde böyle bir birliğin sağlanması hepimizin boynunun borcudur.”

‘2013’TE BAŞLAYAN BARIŞ SÜRECİNİ BİTİRMESELERDİ BUGÜN BU KRİZLER YAŞANMAYACAKTI’

”Sayın Öcalan başından beri çözüm için hazır olduğunu ifade etmiştir. Sayın Öcalan’ın barışa dair, demokrasiye dair, Türkiye ve Suriye halklarının geleceğine dair, Kürtlerin geleceğine dair, önemli perspektifleri vardı. Dört duvar arasında olmasına rağmen her zaman şunu söylemiştir. ‘Ben bu koşullarda bile Suriye-Türkiye halklarının geleceği için ve Ortadoğu halklarının geleceği için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım. Türkiye ve Kürt halklarını birbirine kırdırmaya, bir birine düşman etmeye, artık bu ülkeyi yönetenler bırakmalıdır’ demiştir. Böyle bir uyarısı vardır. Geldiğimiz noktada Sayın Öcalan’ın ne kadar haklı olduğu ve o barış politikasındaki ısrarının ne kadar haklı olduğu, bir kez daha ortaya çıktı. Keşke başında beri, 2013 yılında başlayan barış ve müzakere sürecini bitirmeyip, devam ettirip Kürtlerle bir kez daha diyalogu ve müzakereyi seçmiş olsalardı, bugün bu krizler yaşanmayacaktı”

‘HALKIN İRADESİ CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ’

“Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yoktur. İnsanlar kendi iradelerini ortaya koyup sandıkta seçtiği insanları, belediye başkanı yapıyorlar ama ülkeyi yönetenler, AKP hükümeti, Kürt halkının seçtiği temsilcileri, Kürt halkının iradesini tanımayacak şekilde, ona en büyük haksızlığı yapacak şekilde görevden alıyor ve yerlerine kayyum atıyor. Biz 31 Mart seçimlerinde belediye başkanlarımız görevlerine başladığı andan itibaren daha önce atanan kayyumların bütün yolsuzluklarını, usulsüzlüklerini kamuoyu ile paylaştık. Seçilmişlerimiz o kentlerde herkese bu usulsüzlükleri duyurdu. Bunlar bilinmesine rağmen ne yazık ki o kayyumlar bir kez daha görev başına getirildi. Esas halkın iradesi cezaevine gönderildi”

‘SES ÇIKARMAYAN MUHALEFET BİZDEN CEVABI GEREKTİĞİ ZAMANDA ALACAK’

“Bugün Diyarbakır’a, Mardin’e, Van’a sadece Kürt olduklarından dolayı kayyum atanıyorsa eğer, Türkiye’nin batısındaki belediye başkanları eğer Kürtlere sahip çıkmazsa, yarın öbür gün oradaki belediye başkanlarına yapılacak olan en ufak bir haksızlıkta, hukuksuzlukta Kürt halkı onların yanında hep durdu, durmaya da devam ediyor. Fakat böyle giderse Kürt halkı çok üzülerek ifade etmek isterim ki, bu mücadelede kendisini geri çekecektir. Yani Türkiye’nin batısındaki belediye başkanları, özellikle muhalefet belediye başkanlarının, bu dönemde birlik beraberliği olmadı. Hiç kimse bu bölgede yaşanan haksızlık karşısında bir söz söylemedi. Bu belediye başkanlarına sahip çıkmadı. O yüzden ileride yaşanacak haksızlıklarda bu sefer Kürt halkı onlara sahip çıkmayacaktır. Bunu üzülerek söylüyorum. Oysa biz Türkiye’nin demokratikleşmesi için, büyük bir demokratik ittifakı kurmuştuk. Ve bunu 31 Mart yerel seçimlerinden sonra, iptal edilen İstanbul seçimleri başta olmak üzere birçok yerde demokrasi ittifakıyla aday göstermedik. Demokrasi ittifakı kazansın diye o adayları sahiplendik. Bunlar önemliydi. Çünkü biz geleceğe yatırım yapmak istedik. Türkiye’nin demokratikleşmesine yatırım yapmak istedik. Fakat bugün Türkiye’nin batısında böylesi durumlar yaşanırken, bölgede yaşananlara ses çıkarmayanlar, bizden cevabı gerektiği zamanda mutlaka alacaklardır. Bu gerçekliği ortaya koymak gerekiyor”

‘SAVAŞ POLİTİKASINDAN KAYNAKLI BÜYÜK BİR KRİZ YAŞANIYOR’

“Birçok il başkanımız gözaltına alındı, tutuklandı, cezaevine gönderildi. Örgütlenme başta olmak üzere bir boşluk var. Örgütlenme çalışmalarımızı kongrelerimizle hayata geçirip daha güçlü il örgütlerimizle birlikte sürece müdahil olmak istiyoruz. Sürece, yaşanan savaşa, yaşanan kayyum atmalarına, tecride, bütün bunlara karşı çıkacak şekilde, daha organizeli, yanımıza halkımızı da alarak müdahil olacağız. Çünkü biz bu yaşanan sorunların sadece Kürtleri ilgilendiren bir mesele olmadığını biliyoruz. Bugün savaşa aktarılan paranın Türkiye halklarını nasıl etkilediğini biliyoruz. Oysa o harcanan paraların Türkiye’nin ekonomisin rahatlatacak ve birçok insanın geçimini sağlayabilecek, ekonomik anlamda rahatlatabilecek yatırımlara aktarılırsa eğer bugün Türkiye ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntıları yaşamazdı. Fakat bugün Türkiye savaş politikasında kaynaklı büyük ve derin bir kriz yaşıyor. Önümüzdeki günlerde bugün Diyarbakır’a yaptığımız şekilde, bütün vekillerle bazı illere çıkarma yapmak gibi programlarımız olacak.”