Pentagon'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Türkiye ile anlaşma, aşamalı olarak hayata geçecek

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ oluşturma hedefiyle varılan anlaşmanın aşamalı olarak hayata geçirileceğini, bazı adımların hızla atılması için hazırlıklar yapıldığını açıkladı.

Pentagon'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Türkiye ile anlaşma, aşamalı olarak hayata geçecek

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye’nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ oluşturmak üzere Türkiye ile varılan anlaşmanın aşamalı olarak hayata geçirileceğini duyurdu.

DW Türkçe’nin haberine göre; Pentagon sözcüsü Sean Robertson AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, bazı operasyonların yakın zamanda başlayacağını belirterek, “Şu an Türk askeri muhataplarımızla birlikte Ortak Koordinasyon Merkezi için seçenekleri gözden geçiriyoruz. ABD, Türkiye ile istişareler sürerken bazı eylemleri hızla başlatmaya hazırlanıyor” dedi.

Türkiye ile ABD arasında geçen hafta üzerinde uzlaşıldığı açıklanan anlaşma uyarınca Müşterek Harekat Merkezi’nin Urfa’da kurulması ve Suriye’nin kuzeyinde planlanan ‘güvenli bölge’nin organizasyonunu üstlenmesi öngörülüyor.

Türk Milli Savunma Bakanlığı, bu çerçevede  ABD’li 6 kişilik bir heyetin Urfa’ya geldiğini ve altyapı kurulum çalışmalarına başlandığını açıklamıştı.