Pentagon'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Aşama aşama...

Suriye'nin kuzeydoğusunda kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili anlaşma ile ilgili ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) açıklama geldi. Açıklamada, anlaşma çok önemli adım olarak nitelenirken, bununla birlikte daha yapılması gerekenler olduğu vurgulandı.

Pentagon'dan 'güvenli bölge' açıklaması: Aşama aşama...

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson’ın Amerika’nın Sesi’ne gönderdiği yazılı açıklamada, iki ülke arasında varılan anlaşmanın çok önemli bir adım olduğu kaydedildi, bununla birlikte daha yapılması gerekenler olduğu belirtildi.

Robertson, görüşmelerin NATO müttefiki Türkiye’nin meşru endişelerini giderme konusunda Suriye’nin kuzeydoğusunda sürdürülebilir bir güvenlik mekanizması oluşturulması yönünde ilerlemeler sağladığını kaydetti.

Güvenlik mekanizmasının aşama aşama uygulanacağını söyleyen Roberson, Amerika’nın Türkiye’yle müzakereler devam ederken bazı aktiviteleri hızlıca uygulamaya hazır olduğunu vurguladı.

ABD’li ve Türk yetkililer Ankara’da 3 gün süren müzakerelerin sonunda konuyla ilgili anlaşmaya varmıştı.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye’de konuyla ilgili bir harekat merkezi kurulması öngörülüyor.

Görüşmelere giderken ABD tarafı 14 kilometre derinliği olan iki kademeli bir güvenli bölge önerdi. Bu Türkiye’nin talep ettiği genişliğin yarısında az. Türkiye ayrıca bölgede en fazla yetkili olmak istiyor. ABD ise bunu kabul etmeye yanaşmıyor.