Pentagon'a aday gösterilen Esper: Türkiye hem S-400 hem de F-35 sahibi olamaz

Esper, Senato'da verdiği ifadede Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alma kararını değerlendirdi. Esper,  "Türkiye hem S-400 hem de F-35 sahibi olamaz" görüşünü savundu.

Pentagon'a aday gösterilen Esper: Türkiye hem S-400 hem de F-35 sahibi olamaz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Savunma Bakanlığı’na aday gösterdiği Mark Esper, bu görevin onay süreci için Senato’da verdiği ifadede Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alma kararını değerlendirdi. Esper,  “Türkiye hem S-400 hem de F-35 sahibi olamaz” görüşünü savundu.

Halen ABD Savunma Bakan vekilliği görevini yürüten ve Başkan Donald Trump tarafından bakanlık koltuğuna aday gösterilen Mark Esper, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alma kararının kendilerini ‘hayal kırıklığına uğrattığını’ söyledi.

Bakanlığının onay süreci için Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’ne ifade veren Esper, “Türkiye uzun süreden beri çok kabiliyetli bir NATO üyesidir fakat S-400 almaları yanlış bir karardı ve hayal kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.

Esper, Türkiye’nin aynı anda hem Amerikan yapımı F-35 savaş uçaklarına hem de S-400 hava savunma sistemlerine sahip olamayacağını da dile getirdi.

Esper son olarak, S-400 sevkıyatının başladığı geçen cuma günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, bu konuşmanın ardından Pentagon’un Türkiye konusunda düzenleneceğini açıkladığı basın toplantısı bilinmeyen bir tarihe ertelenmişti.