Pentagon: Ya S-400 ya F-35

Pentagon, 'Amerikan teknolojisinin Rusya'nın eline geçmesi' riskini gerekçe göstererek Türkiye'nin hem F-35 hem de S-400 sahibi olamayacağını ifade etti.

Pentagon: Ya S-400 ya F-35

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan, Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili bir soruyu, “Ya biri ya diğeri; yoksa F-35’lere sahip olamazlar” sözleriyle yanıtladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ‘Amerikan teknolojisinin Rusya’nın eline geçmesi’ riskini gerekçe göstererek Türkiye’nin hem F-35 hem de S-400 sahibi olamayacağını ifade etti.

1 Mayıs’ta ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Tahsisat Komisyonu’nu bilgilendiren Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması halinde ABD ile müttefiklerinin ortak ürettiği F-35 hayalet savaş uçaklarını alamayacağını bir kere daha ifade etti.

Sputnik’in haberine göre, Vekil Mario Diaz-Balart’ın “Bu mesajı Ankara’ya yeterince net şekilde verdiniz mi, ” sorusu üzerine Shanahan “Bence yanlış anlamaları çok küçük bir ihtimal” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Diaz-Balart “Ya biri ya da öteki; yoksa F-35’lere sahip olamazlar” vurgusunu yaparken, Shanahan “O konuda bizim tarafımızda bir kafa karışıklığı yok” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bizi dışlamaya çalışanların bu işin sonunun nereye varacağını göremediklerini görüyoruz. Türkiye’nin dışlandığı bir F-35 projesi tamamen çökmeye mahkumdur.” demişti.