Pentagon: Türkiye’nin ortak çalışma kararlarına bağlıyız

Pentagon, Rojava sınırı boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda  Ankara ile ön mutabakata varıldığını, bu mutabakatın Türkiye’nin güvenlik endişelerini gidereceği gibi SDG’nin de kendilerine yönelik olası bir saldırıyı düşünmekten çok bölgenin güvenliğine yoğunlaşmasını sağlayacağını açıkladı.

Pentagon: Türkiye’nin ortak çalışma kararlarına bağlıyız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yakınlığıyla bilinen Rudaw’da dikkat çeken bir haber yayımlandı. Haberde, Pentagon’nun Rudaw Washington muhabiri Roj Ali Zalla’nın “Güvenli Bölge” hakkındaki sorusuna yazılı yanıt verildiği söylenirken, Türkiye-ABD arasında Suriye’nin kuzeyi ile ilgili varılan mutabakata ilişkin de dikkat çeken ifadeler yer aldı.

Rudaw’ın kendilerine Pentagon’dan tarafından gönderildiğini ifade ettiği açıklama şöyle:

“Geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen askeri görüşmelerde, Türkiye ile sınırları boyunca müşterek harekat merkezi kurulması konusunda  ön mutabakata varıldı. Bu da Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecektir. Aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye’nin güvenliğini sağlayarak IŞİD’in tekrar geri dönmesine engel olacaktır.

Öte yandan koalisyon ortaklarımızın asıl amaçları olan IŞİD’i tamaman bitirmeye yoğunlaştıracaktır. Bu mutabakat ABD ile Türkiye arasında Türkiye’de ortak harekat merkezi kurulmasını da kapsıyor. Biz, NATO müttefiğimiz ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz ve ortak çalışma kararlarına bağlıyız.”