'Partili cumhurbaşkanlığında yanıldım, bu sistem ülkeyi felakete götürür'

AKP Manisa eski Milletvekili Selçuk Özdağ, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye'ye uygun bir yapı olmadığını belirterek, sistemin yenilenmesi çağrısı yaptı.

'Partili cumhurbaşkanlığında yanıldım, bu sistem ülkeyi felakete götürür'

AKP’de MKYK üyeliği ve üç dönem üst üste Manisa Milletvekilliği yapan Selçuk Özdağ, seçimlerin ardından eski partisini yine sert eleştirilerle hedef alırken başkanlık sisteminin de gözden geçirilmesini istedi.

“Bizim gibi derin ayrılıklar yaşayan ülkelerde devletin tarafsızlığını kaybetmesi (çünkü CB makamı devleti temsil eder) ülkeyi felakete götürür.” diyen Özdağ, “Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de ‘evet’ dedim, yanıldığımı görüyorum). Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.” çağrısı yaptı.

Özdağ’ın çağrısının seçim sonrası iyice alevlenen ve kuruluşuna kısa bir zaman kaldığı söylenen ‘yeni parti’yle ilgili haberlerin artmasıyla birlikte gelmesi de dikkat çekiyor.

Özdağ’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalardan bazıları şöyle:

“Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de ‘evet’ dedim, yanıldığımı görüyorum). Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.

CB makamı bir partiyi değil tüm milleti temsil etmelidir. Vatandaşlarını partisine göre ayırmamalıdır. Toplumsal barışın bir sigortası gibi işlev görmelidir. Taraf olan bir makam toplumu uzlaştırma, barıştırma şansını kaybeder.

CB sistemi de demokrasi içinde bir alternatiftir ama partili cumhurbaşkanlığı sistemi değil. Bizim gibi derin ayrılıklar yaşayan ülkelerde devletin tarafsızlığını kaybetmesi (çünkü CB makamı devleti temsil eder) ülkeyi felakete götürür.

Seçimin sonuçlarına itiraz hukuki ve demokratik bir imkandır ancak o sonuçlara saygı göstermemek başka bir şeydir. Çünkü seçim kazanmak için sadece bir oy fazlası kafidir.”