Özel okulllara yüzde 30'a varan zam

Okulların kapanmasına iki haftadan az bir süre kalmışken, özel okulların 2019-2020 eğitim yılı için öğrenim ücretlerine yüzde 16'dan yüzde 30'a kadar varan oranlarda zam yapıldı.

Özel okulllara yüzde 30'a varan zam

Yaklaşık 1 milyondan fazla öğrenciyle toplam örgün eğitim içerisindeki oranı yüzde 10’a doğru giden özel okullar yeni eğitim yılı öncesi zamlanıyor.

Okul yöneticileri zamma gerekçe olarak son yıllarda artan enflasyon oranları ile değer kaybeden TL’ye işaret ederek, kurumlarında yabancı öğretmenlerin maaşı gibi harcamaların dövizle yapıldığını söyledi. Yöneticiler “okullarındaki eğitim kalitesini sürdürmek” için bu artışların şart olduğunu belirtti.

Hürriyet’e konuşan Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal ise bu yıl özel okulların yüzde 30’a kadar zam yapabileceklerini söylüyor. Okulların genel olarak yüzde 17 civarında kaldığını belirten Dal, yüzde 5’lik kısmın yüzde 20’nin üzerine çıktığını dile getiriyor. Dal, “Özel okulların yüzde 95’i bu yıl yüzde 16-17 bandında zam yaptı. Yüzde 5’lik kısmı yüzde 20’nin üzerine çıktı. Devlet, özel okullara enflasyon düşünüldüğünde yaklaşık yüzde 31’e kadar zam yapma imkânı tanıyor.

Okullarımız büyük oranda velileri zor durumda bırakmamak için zam oranını en düşük düzeyde tuttu. Yabancı özel okullarda bu oran yüzde 25’i aşabiliyor.” dedi.