'ÖSO Genelkurmay Başkanı Libya yüzünden istifa edecek'

Suriye hükümetine karşı AKP’nin desteklediği cihatçılar tarafından kurulan ÖSO (Milli Ordu) ismindeki silahlı grubun Genelkurmay Başkanı ve muhaliflerin Suriye geçici hükümetinde Savunma Bakanı olan Selim İdris’in istifa edeceği iddia edildi.

'ÖSO Genelkurmay Başkanı Libya yüzünden istifa edecek'

Marbutahaber’de yer alan habere göre birkaç gün önce sosyal medyada üst düzey ÖSO liderlerinin istifa ettiğini gösteren ve daha sonra sahte olduğu anlaşılan bir belge yayılmış ardından belgenin sahte olduğu anlaşılmıştı.

Belge sahte olsa da Lübnan Al-Akhbar gazetesine konuşan Suriye muhalif kaynakları “Selim İdris’in istifası yüksek ihtimal” diyor. Kaynaklara göre Selim İdris sadece son günlerde Suriye muhalefetinde rahatsızlıklar yaratan Libya meselesi yüzünden değil başka meseleler yüzünden de bir süredir istifayı düşünüyor.

TÜRKİYE VE BAE LİBYA’DA FARKLI CEPHELERİ DESTEKLİYOR

ABD’ye yakın olduğu bilinen Selim İdris’in Birleşik Arap Emirlikleri ile de açık ilişkileri olduğu iddia ediliyor. Libya’da süren krizde Türkiye’nin desteklediği Trablus hükümetine karşı BAE, General Hafter hükümetini destekliyor. Öyle ki Trablus hükümeti Libya’daki krizden öncelikli olarak BAE ile Mısır’ı suçluyor.

Suriye muhalefet kaynakları Selim İdris’in yanından birkaç askeri ismin de istifa edebileceğini belirtiyor.

NUSRA’YA ALAN AÇABİLİR

Böyle bir gelişmenin yaşanması halinde İdlib’te büyük bir alanı elinde tutan Nusra örgütünün bu durumdan yararlanacağı ifade ediliyor.

Nusra örgütü lideri Colani, İdlib’teki çatışmalara rağmen son konuşmasında İdlib’teki çatışmalara değinmeden “Bugün savaş, sadece Suriye’de değil ama her yerde Moskova’ya karşı olmalı” demişti.

Colani’nin bu ifadelerini Libya’daki gelişmelere bağlayan uzmanlar bu açıklamaları “Colani Rusya’ya karşı Libya’da da savaşabileceği mesajını veriyor” şeklinde yorumladı.