Osman Sarıgün böyle serbest kaldı: Elimi salladım, Kılıçdaroğlu’na değmiş... TV'de izleyince gördüm

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı sırasında bir de CHP liderine yumruk vurduğu görülen AKP'li Osman Sarıgün, "elimi salladım. Kemal Kılıçdaroğlu’na değmiş. Kılıçdaroğlu’nun etrafı kalabalık olduğu için onu tam seçemedim." dedi.

Osman Sarıgün böyle serbest kaldı: Elimi salladım, Kılıçdaroğlu’na değmiş... TV'de izleyince gördüm

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk attığı görülen, gözaltına alınmasının ardından adli kontrolle serbest bırakılan Osman Sarıgün’ün mahkeme sorgusundaki ifadelerinin geniş hali ortaya çıktı.

AKP’nin yayın organı Sabah‘ta yer alan habere göre, Sarıgün hakimliğe verdiği ifadesinde insan aklıyla dalga geçercesine bir savunma yaptığı görüldü. Olay anlarına ilişkin “Bir arbede yaşanıyordu. Birisi bana yumruk vurdu. Benim omzumdan iteledi. Zannedersem bu şahıs Kemal Kılıçdaroğlu’nun korumalarından biriydi.” diyen Sarıgün, Kılıçdaroğlu’na saldırı anları için ise “Ben de elimi salladım. Kemal Kılıçdaroğlu’na değmiş. Kılıçdaroğlu’nun etrafı kalabalık olduğu için onu tam seçemedim. Daha sonra televizyonda izleyince attığım yumruğun Kemal Kılıçdaroğlu’na değdiğini gördüm. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’na kasıtlı vurmadım.” dedi.

Sarıgün’ün ifadeleri şöyle:

“KALABALIĞIN RESMİNİ ÇEKTİM”

“Emekliyim. 60 yaşındayım. Ankara Çubuk ilçesi Akkuzulu Mahallesi’nde yaşamaktayım. Cumartesi günü şehit cenazesini Kırıkkale’deyken öğrendim. Şehit benim uzaktan akrabam olur. Aynı zamanda köylümüzdür. O nedenle cenaze törenine katılmak istedim. Pazar günü 13:00-13:30 arası Akkuzulu Mahallesi’ne geldim. Ancak cenaze namazına yetişemedim. Kalabalığı şöyle bir gözlemledim. Sonra kalabalığın resimlerini çektim. Protokolden geçenlerin resimlerini çektim. İmamların geçtiğini, arkasından bürokratların ve arkasından da cenaze törenine katılan insanların geçtiğini gördüm. Bu cenaze töreninde Akkuzulu Mahallesi’nden olmayan ve benim tanımadığım pek çok kişiyi gördüm.

“TELEVİZYONDA GÖRDÜM”

Cenaze töreninde Kemal Kılıçdaroğlu’nun yuhalandığını duydum. Herkes Kemal Kılıçdaroğlu’nu yuhaladığı için ben de oradaki bir anlık psikoloji ile yuhaladım. Sadece iki üç kez yuhaladım. Ben kalabalığın içindeydim. Bir arbede yaşanıyordu. Birisi bana yumruk vurdu. Benim omzumdan iteledi. Zannedersem bu şahıs Kemal Kılıçdaroğlu’nun korumalarından biriydi. Ben de elimi salladım. Kemal Kılıçdaroğlu’na değmiş. Kılıçdaroğlu’nun etrafı kalabalık olduğu için onu tam seçemedim. Daha sonra televizyonda izleyince attığım yumruğun Kemal Kılıçdaroğlu’na değdiğini gördüm. Ben Kemal Kılıçdaroğlu’na kasıtlı vurmadım. Elimde taş, sopa benzeri hiçbir alet yoktu. Benim Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı herhangi kin ve nefretim yoktur.

…Sonra Jandarma ekiplerinin de beni sorduğunu duydum. Bunun üzerine korktum ve tedirgin oldum. Aslında Jandarma Karakol Komutanlığı’na teslim olmaya gittim ancak ona da cesaret edemedim. Bunun üzerine halde duran oğlumun yanına gittim. Oğlumun olaydan haberi yoktu. Beraber Antalya iline doğru yola çıktık. Benim telefonum kapalıydı.

“ÇOK PİŞMANIM, ÖZÜR DİLERİM”

Polatlı çıkışında Jandarma ekipleri oğluma ulaştılar. Jandarma ekipleri ile telefonla ben konuştum. Telefon ile olgun davranarak nasihat verdiler. Ben de teslim olmaya karar verdim. Geri döndüm. Kemal Kılıçdaroğlu’na küfür ve hakaret etmedim. Törende bana Kemal Kılçdaroğlu’na yönelik sözlü ve fiziki yönde saldırmam konusunda yönlendiren olmadı. Ben bir anlık psikoloji ile bu eylemleri gerçekleştirdim. Yönlendirmedim. Kemal Kılıçdaroğlu’na taş atmadım. Kamuoyundan, devlet büyüklerimden ve sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan özür dilerim. Oradaki bir anlık psikoloji ile yaptım. Çok pişmanım.”

Osman Sarıgün, hakimlik sorgusu ardından adli kontrol altına alınması ve yurt dışına çıkışının yasaklanması şartıyla serbest bırakıldı.