Onlarca kişinin öldüğü saldırı için 'özür' dilediler: Hedefimiz Türklerdi

Somali'de iki Türk vatandaşı dahil en az 81 kişinin öldüğü saldırıyı El Kaide bağlantılı Eş Şebap örgütü üstlendi. Saldırıda Türk vatandaşlarını taşıyan konvoyun hedef alındığını belirten Eş Şebap sözcüsü, "hayatını kaybeden onlarca kişi için" özür diledi.

Onlarca kişinin öldüğü saldırı için 'özür' dilediler: Hedefimiz Türklerdi

Somali’de 2010’da El Kaide’ye bağlılık bildiren radikal İslamcı Eş Şebap örgütünün Cumartesi günü başkent Mogadişu’da düzenlediği bombalı araçlı saldırıda 2 Türk vatandaşı dahil en az 80 kişi öldü, 100’den fazla kişi yaralandı. Saldırının düzenlendiği yol üzerinde, yol yapım çalışmasına katılan Türk mühendis grubu vardı.

Kalabalık bir caddede bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının ardından Eş Şebap sözcülerinden Şeyh Ali Mahmud, sesli mesaj yayımlayarak saldırıda hedefin, Somali hükümetiyle işbirliği yapan Türkiye’den gelenleri taşıyan bir konvoy olduğunu belirtti. Saldırıda ölen onlarca Somalili için “özür” diledi:

“Müslüman Somali halkına acı veren kayıplar için çok üzgünüz, hayatını kaybeden Müslümanlara baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara ve malları zarar görenlere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Mesajda ayrıca şu ifadeler yer aldı:

“Dinden dönen Türk yönetimi için çalışan Türkler bizim düşmanımızdır ve daha önce söylediğimiz gibi, topraklarımızdan çekilene kadar onlarla savaşmaya devam edeceğiz. Ancak masum Müslüman Türk vatandaşlarına karşı değiliz.”