Okuma yazma bilmeyen vatandaşı sandık kurulu üyesi yaptılar

23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinde okuma yazması olmayan kişilerin sandık kurullarında görevlendirildiği ortaya çıktı.

Okuma yazma bilmeyen vatandaşı sandık kurulu üyesi yaptılar

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sandık kurullarındaki usulsüz oluşumu gerekçe göstererek iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran Pazar günü yenilenecek. Ancak sandık kurullarında herhangi bir başvurusu ya da parti üyesi olmadıkları halde bazı vatandaşlar ‘sandık kurulu seçmen üyesi’ olarak görevlendirildi. Vatandaşlar görevlendirme yazısını ilçe polis merkezinden gelen tebligatla öğrendi. Kimi vatandaşlar ilçe seçim kuruluna itiraz da bulunsa da seçime kısa süre kalması gerekçe gösterilerek itirazlar işleme alınmadı.

İlçe Seçim Kurulları, 23 Haziran seçimleri için yine kamu çalışanı olmayanları görevlendirdi. YSK, İstanbul seçimini bu gerekçeyle iptal etmişti.

OKUMA YAZMA BİLMEYEN HİLEYİ NASIL TESPİT EDECEK?

Sözcü’den Hande Zeyrek’in haberine göre; görevlendirilen vatandaşların siyasi partilerin sandık kurulu üye listelerindeki eksikliklerin tamamlamak için ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca çekilen kura ile belirlenmesi kafaları karıştırdı. Çünkü aralarında okuma yazma bilmeyen vatandaşlar da vardı. Onlardan biri de Küçükçekmece’de yaşayan 45 yaşındaki ev hanımı Şahide Tekin’di. 3 çocuk annesi Şahide Tekin’e 4 gün önce Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden görevlendirme tebligatı geldi.

Mahalle sayılarak muhtarlık seçimi yapılan apartmanda AKP’lilerin oturduğu belirtilirken, eşi muhtar olan AKP’li Keskin, ‘Eşim 27 oy alarak muhtar seçildi’ dedi.

İLÇE SEÇİM KURULU: YSK KARARIDIR, İPTAL EDİLEMEZ

Okuma yazma bilmeyen Tekin’in eşi Ümit Tekin (45) ilçe seçim kuruluna giderek ‘eşimin okuma yazması yok iptal edin’ diyerek dilekçe verdi. Ancak kendisine ‘Göreve gitmez iseniz bir cezası yok. YSK kararıdır iptal edilemez.” denildi.