Numan Kurtulmuş: İmamoğlu'na perde arkasında terör gruplarının desteği var

Beykoz'da konuşan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İBB adayı Ekrem İmamoğlu'nun sadece bir partinin adayı olmadığını belirterek ''Maalesef bir de perde arkasında bazı terör gruplarının da desteği vardır. Bunu biz söylemiyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Numan Kurtulmuş: İmamoğlu'na perde arkasında terör gruplarının desteği var

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Beykoz’da gerçekleştirdiği esnaf ziyaretinin ardından İskele Kafe’de gençlerle bir araya gelerek, seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmasında sadece bir partinin adayı olmadığını, görünürde CHP, ‘İyi Parti’ ve HDP arasında iş birliği bulunduğunu ifade ederek, “Ama maalesef bir de perde arkasında bazı terör gruplarının da desteği vardır. Bunu biz söylemiyoruz. Televizyonlarda her akşam izliyorsunuz. PKK’nın çok önemli 2 ismi, Duran Kalkan ve Bese Hozat açıkça mikrofonlarda diyorlar ki, ‘Biz bu seçimlerde demokratik güçler olarak iş birliği yapıyoruz. İstanbul’da AK Parti faşizmine karşı CHP’nin adayı İmamoğlu’nu destekliyoruz.’ Ayrıca, FETÖ’nün en önemli medya isimlerinden olan Emre Uslu ABD’den yayın yapıyor ve ‘Biz İstanbul’da cemaatçiler, PKK’lılar vesaire hep beraber demokratik bir ittifak olduğu için İmamoğlu’na destek oluyoruz.’ diye kendileri söylüyorlar.” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na seslenen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Biz de diyoruz ki, CHP’nin adayı, PKK’nın ve FETÖ’nün desteğini istemiyorsa, ‘Bizim onlarla işimiz yok.’ diyorsa açıkça kalksın desin ki, ‘PKK da FETÖ de terör örgütleridir, lanetli örgütlerdir. Bizim bunlarla alakamız yoktur. Onların hiçbir şekilde desteğine ihtiyacımız yoktur. Bunları istemiyoruz.’ desin. Dolayısıyla karşımızda Tayyip Erdoğan’a zarar verelim de AK Parti’yi geriletelim de nasıl olursa olsun diyen bir ittifak var. Projelerini anlatmaktan ziyade, Türkiye’nin güçlü ve büyük Türkiye istikametindeki yürüyüşünü engellemek isteyen bir tarz içerisindeler. 23 Haziran seçimlerini bir şekilde fırsat bilerek, AK Parti’yi, Tayyip Erdoğan’ı geriletmek için bunu kullanmaya niyet ediyorlar.”

”Ayrıca yurt dışından da çok ciddi destekler geldiğini biliyoruz, görüyoruz. 2 hafta evvel Avrupa Parlamentosu seçimleri vardı. İnanın ki Avrupa’daki ana akım medyayı takip ettiğinizde sanki Avrupa’daki seçim Avrupa Parlamentosu seçimi değil de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi. Allah aşkına Avrupalılar niçin İBB Başkanı seçimiyle ilgilenirler? Bu sorunun cevabı var mı?”

‘VIP KRİZİ’ AÇIKLAMASI

CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun Ordu’da yaşadığı VIP krizine de değinen Kurtulmuş, şu sözlere yer verdi:

“Meselenin aslı şudur: CHP heyeti Trabzon’dan geliyor ve Ordu Havaalanı’na gitmek istiyor. Ben bütün o görüntüleri izledim, ses kayıtlarını dinledim. Orada giderken de VIP’ten gitmeye çalışıyorlar. VIP kuralları içerisinde de şöyle bir şey var, refakatinde bir milletvekili yoksa VIP kullanamıyorsunuz. CHP’nin adayı 14 kişilik bir özel uçakla gidecek ve her uçağın bir manifestosu var. Bu manifestonun içerisinde bir tane bile VIP kullanma hakkı olan kimse yok. Bunun çok açık bir şekilde bilinmesi lazım. Sayın İmamoğlu nasıl bir profil olarak ortaya çıkarıldı? Sakin, rahat, kimseye kızmayan, herkese gülücükler dağıtan böyle bir proje. Biz siyasetçiyiz ne zor dönemlerle, baskılarla karşılaştık. Siyasetçinin, ‘Sinirim bozuldu, çok yoruldum, ağzımdan çıkan cümlelerin yarısı çıktı yarısı çıkmadı.’ diyor.”

”Bir kere Sayın İmamoğlu, karşılaştığı ilk zorlukta yüzündeki maskesi düştü, sırları dökülmeye başladı. Olabilir insanız sinirlerimiz bozulur. Hiç kimseye hakaret etme hakkın yok. Valiye çok açık bir şekilde hakaret edilmiştir. Açık söyleyeyim, bu yansıyan hakaretlerin dışında başka hakaretler de var. Af edersiniz, ‘Söyleyin valinize itlik etmiştir.’ Ondan sonra, çocuk mu kandırıyorsun? ‘Ben aslında basitlik etmiştir.’ dedim ama itlik şeklinde çıktı. Kalk de ki, ‘Sinirlerim bozuldu, kaldıramadım, tahammül edemedim, özür diliyorum.’ Meseleyi büyüterek buradan mağduriyet oluşturmaya çalışıyor. Buradan mağduriyet çıkmaz, Valiye hakaret eden bir zihniyet çıkar. Devlete sıkıştığı yerde hakaret eden bir zihniyet çıkar. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Geç bile olsa bir özür kendisini kurtarır. Kriz de VIP krizi değildir, kriz devletin valisine hakarettir.”

S-400 AÇIKLAMASI

Kurtulmuş, “Muhalefet S-400 meselesine neden bu kadar itiraz ediyor?” sorusuna ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

“S-400 meselesini tek başına bir mesele olarak görmeyin. Şu anda başımızda ne var? S-400 var. Doğu Akdeniz’de petrol arama meselesi var. İdlib’teki güvenli bölgeye olan tacizler var. PYD/PKK üzerinden Türkiye’nin güvenliğine yapılan tehditler var. Bunların hepsini üst üste koyduğumuzda mesele şudur, tarih boyunca dünyanın bütün kırılmaları bu coğrafyada olmuştur. Buraya bereketli hilal diyorlar.

Türkiye diyor ki S-400 özelinde bakarsak; ‘Benim güvenlik şemsiyesine ihtiyacım var. Kendi hava sahamı korumam lazım. Patriotları Amerika’dan alalım. Verir misin?’ Vermiyor. ‘Peki, bunu almam lazım. Ruslarla anlaşacağım.’ Hayır alamazsın diyor. Esas mesele, eğer Türkiye bu şekilde devam etsin birkaç yıl içerisinde kendi savunma şemsiyesini kurabilecek bir noktaya gelecek. İşte bu beylerin esas istemediği odur. Güçlü, büyük, kendi savunmasını kuran bir Türkiye istemiyorlar. Oyunu bozacak bağımsız bir Türkiye istemiyorlar. Mesele sadece S-400 değildir. Bize S-400 altından diyorlar ki, ‘Buyruk altına girecek misin? Girmeyecek misin?’. Biz de diyoruz ki, ‘Hayır girmeyeceğiz, seninle de aramız iyi olur ötekiyle de aramız iyi olur ama ne yapacağımıza kendimiz karar vereceğiz. Kendi güvenliğimizi kendimiz koruyacağız.”