Numan Kurtulmuş: ABD, Türkiye ile ipleri koparmayı göze alamaz

Numan Kurtulmuş, ABD ile ilişkiler ne kadar gerilirse gerilsin ABD'nin Türkiye ile ipleri koparmayı göze alamayacağını belirtti.

Numan Kurtulmuş: ABD, Türkiye ile ipleri koparmayı göze alamaz

Numan Kurtulmuş, CNN Türk’te yayınlanan Hafta Sonu programında, Suriye’nin kuzeyine yönelik düzenlenen harekata dair açıklamalarda bulundu.

‘IŞİD’de olduğu gibi PKK-PYD’nin de aynı emperyalist güçler tarafından Türkiye’nin başına bela edildiğini’ savunan Kurtulmuş, “Bunun bir ay çalışmasını yaptık, bugünkü rakamlarla söylersek PKK terörünün Türkiye’ye maliyeti 2 trilyon dolardır. Yani bu Türkiye’nin 25 yılının yok edilmesi demektir. Dolayısıyla bu terör örgütleri boşuna kurulmadı. Ondan evvel ASALA diye bir örgüt vardı, PKK-PYD ve DEAŞ boşuna kurulmadı. Her patlatılan bombanın arkasında bir strateji vardır, bu strateji de büyük ülkelerin stratejileridir. Bölgeyi bölüp-parçalamak, güç elde etmek istiyorlar” dedi.

Kurtulmuş, “Emperyalist güçler, bunu (DEAŞ’ı) yaptılar. Aksi mümkün değil. Çünkü DEAŞ’ın bir zaman, dünyanın 120 küsür ülkesinden gelen 80 bin militanı vardı. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen 80 bin kişiyi bir izci kampına bile toplamak için çok büyük bir organizasyon gerekir” diye konuştu.

“Bölgede İsrail’in varlığı ve hedeflerini görmeden de Orta Doğu’daki siyaseti anlayamaz ve okuyamayız” diyen Kurtulmuş, Suriye’de de kazanan tarafın İsrail olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Yaklaşık 9 yıldır devam eden Suriye iç savaşında ‘kim kazandı?’ dediğiniz zaman bir tek cevabı var; Suriye iç savaşında kazanan tek ülke İsrail’dir. Elini ovuşturuyor hem Suriye paramparça oldu hem bölgedeki güçler birbirine girdi, hem etnik ve mezhebi yapılar arasında husumetler tazelendi, yenilendi, güçlendirildi” dedi.

Kurtulmuş, askeri harekat planları açısından yürütülen hazırlığın yanında, diplomasi, istihbarat ve kamu diplomasisi alanında hazırlık yapıldığını anlattı.

Kurtulmuş, “Operasyon yaklaşık ne kadar devam edebilir?” sorusu üzerine şunları kaydetti:

“O bölgenin terör örgütlerinden temizlenebilmesi için bu operasyon sonuna kadar götürülecektir. İlgili taraflara bunlar çok detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Hatta koalisyon ülkeleriyle ve özellikle Amerika Birleşik Devletleriyle ‘Buyurun, bu operasyonu beraber yapalım. PYD/PKK’yı bu bölgeden tamamıyla temizleyelim, DEAŞ’ı tamamıyla bu bölgeden temizleyelim’ teklifleri yapılmıştır. Son ana kadar oyalandı Türkiye. Ortak devriyeler, denilerek oyalandı. Sabrın da bir sonu var. Türkiye sonunda kendisi için hayati önem taşıyan bu konuyu halletmek mecburiyetindeydi.”

Numan Kurtulmuş, ABD ile ilişkiler ne kadar gerilirse gerilsin ABD’nin Türkiye ile ipleri koparmayı göze alamayacağını savundu.

Kurtulmuş, “Bir tarafta 82 milyonluk, NATO’da uzun yıllardır ittifakımızın olduğu bir ülke olarak Türkiye, demokrasisi, güçlü ekonomisiyle bölgenin en önemli istikrarı olan Türkiye, diğer taraftan da birkaç bin kişi, hadi deyin ki birkaç on bin kişiden müteşekkil bir terör grubu. Yani Amerika’nın milli menfaatleri orada onları silahlandırır ama son tahlilde Türkiye’yi tamamıyla kaybetmeyi göze alamaz” değerlendirmesinde bulundu.