Nikki Haley: Türkiye dostumuz değil, Kürtleri ölüme terk etmek büyük hata

Haley, "Türkiye dostumuz değil" etiketini kullandı, ""Bize destek vermelerini bekliyorsak her zaman onları (Suriyeli Kürtler) desteklemeliyiz." dedi.

Nikki Haley: Türkiye dostumuz değil, Kürtleri ölüme terk etmek büyük hata

ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden asker çekme kararına tepki gösterdi. Haley kararın, ABD’nin müttefiklerini ‘ölüme terketmek’ anlamına geldiğini öne sürdü.

Şuan Güney Carolina valiliği görevini yapan ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türkiye dostumuz değil” etiketini kullanarak, “Bize destek vermelerini bekliyorsak her zaman onları (Suriyeli Kürtler) desteklemeliyiz. Kürtler Suriye’de IŞİD’e karşı başarılı savaşımızda etkili oldu. Onları ölüme terk etmek büyük bir hata” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, dün Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatmayı planladığı harekatla ilgili açıklama yaparak ‘Türkiye’nin sınırları aşan bir şey yapması halinde, ekonomisini tamamen yok edeceğini’ söylemişti.

Beyaz Saray’dan, “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” açıklaması yapılmıştı.