Neslican Tay hakkındaki paylaşım yüzünden linç edildi: İsim benzerliği çıktı

Neslican Tay'ın ölümünün ardından sosyal medyada tepki çeken paylaşımı yaptığı iddiasıyla kişisel bilgileri paylaşılan kadının isim benzerliği nedeniyle linç edildiği ortaya çıktı, suç duyurusunda bulundu.

Neslican Tay hakkındaki paylaşım yüzünden linç edildi: İsim benzerliği çıktı

Dün akşam saatlerinde kanser hastası Neslican Tay’ın hayatını kaybetmesinin ardından Twitter’da ‘Nesl-i Han’ isimli bir sosyal medya kullanıcısının “Neslican Tay ölmüş. Herkes cennete kavuştu diyor. Orasını Allah bilir. Yalnız bu çıplaklıkla biraz zor…” şeklinde bir paylaşımda bulunması yoğun tepkiye neden olmuştu.

Tepkiler sırasında Avukat Umur Yıldırım, söz konusu paylaşımı yapan kişinin Neslihan Sungur isimli bir kadın olduğunu ileri sürerek ”Sahte profil ile kimliğinin tespit edilemeceğini mi sandın Neslihan Sungur? Yargı önünde hesap vereceksin. Hak ettiğin cezayı aldığında, ben de ceza alma pahasına yüzüne tüküreceğim. Umarım bunu seni yetiştiren ailen de yapar” paylaşımında bulundu.

Paylaşımı yapan kişinin Neslihan Sungur adında bir kadın olduğunun öğrenilmesi üzerine bazı sosyal medya hesaplarından söz konusu kişiye ait olduğu ileri sürülerek adres ve TC kimlik numarası gibi kişisel bilgiler paylaşılmaya başlandı. Ancak kısa süre içerisinde Neslican Tay’ın ölümüne ilişkin tepki çeken yorumları yazan kişinin yerine, aynı isme sahip Neslihan Sungur isimli başka bir kadının bilgilerinin dolaşıma sokulduğu öğrenildi.

Avukat Umur Yıldırım da yanlış bilgilerin paylaşıldığını ”Gerçek Neslihan Sungur bu kişidir. Paylaştığım resimden yola çıkarak ve yanlış bilgiler elde ederek @muratsungur ve @Nhardal_sungur rahatsız etmeyin. Sadece isim benzerliğidir. İnternet ortamında paylaşılan bilgiler yanlış bilgidir. Gerçek Neslihan Sungur’un adresi farklıdır.” sözleriyle duyurdu.

İsim benzerliği nedeniyle hedef haline getirilen Neslihan Sungur, dün gece saatlerinden beri haksız yere kendisine tepki gösterildiğini söyleyerek adli makamlara başvurdu.

Gece saatlerinde arkadaşlarının aramasıyla olaydan haberdar olduğunu söyleyen Neslihan Sungur, “Nasıl yani falan deyip olaya girip baktığımda Neslican’ın vefatından sonra bir bayan Neslihan Sungur isminde, benim ismimle aynı isimde, isim ve soy isim benzerliği olduğundan dolayı Neslihan Sungur isimli bir bayan Neslican Tay ile alakalı kötü bir eleştiri yapıyor ve bundan sonra o kadına linç kampanyası başlatılırken avukatın teki senin bilgilerini buldum diyor. Bulduğu bilgiler benim şahsıma ait bilgiler. TC kimlik numaramdan anne baba ismime kadar, ev adresimin hatta daire numarama kadar şu an dolaşıyor” şeklinde konuştu.

Neslihan Sungur şu an kendisi hakkında paylaşımda bulunan sosyal medya kullanıcı sayısının 9 – 10 binlere kadar ulaştığını söyleyerek, “Şu an linç kampanyası yiyorum çünkü kişi ben değilim. Hem de kıza üzüldüğüm ve bununla ilgili paylaşım yaptığım halde. İnsanların bu kadar kişisel verilere ulaşması, benim bilgilerimin bu kadar kolay paylaşılabilmesini hayretler içinde karşıladım. 2 dakikada linç edildim. Şu an TT’deyim. Ne yapacağımı ben de bilmiyorum, savcılığa geldim. Bunu paylaşan, benim bilgilerime bu kadar kolay ulaşan herkesle ilgili gerekli işlemi yargı önünde soracağım. Çünkü ben bir anneyim. Şu an benim evimin adresini bir sürü kişi biliyor. Ben çok zor durumdayım ve hem de bu olayın yanından bile geçmediğim halde. Ben bununla ilgili gerekli işlemleri başlatacağım. Bunu paylaşan avukatım diyen ve bunu teyit etmeyen paylaşan arkadaşa gerekli işlemi yapacağım. Bu veriyi ona bu kadar kolaylıkla sunan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağım. Buradan yetkililere de sesleniyorum. Nasıl bu kadar kolay bir şekilde ev adresime TC kimlik numarama kadar ulaşılabiliyor? Bu kadar sistem kolay mı? Bu kadar her şey basit mi? Bu kadar kolay insanlar linç edilebiliyor mu? Ben bunu merak ediyorum. Devlet büyüklerimden de gerekli desteği istiyorum. Çünkü şu an zor durumdayım şu an linç yiyorum hala” dedi.

Neslihan Sungur Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde nöbetçi savcılığa suç duyurunda bulundu.