Ne arıza ne tasarruf: Şehri borç yüzünden susuz bıraktılar

Batman Belediyesinin borçlarından dolayı DEDAŞ, şehrin içme suyu sağlayan su pompalarına giden elektriği kesti.

Ne arıza ne tasarruf: Şehri borç yüzünden susuz bıraktılar

Skandal olay dün sabah saatlerinde Batman’da yaşandı. Kentte kayyım döneminden kalan elektrik borçları nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) belediyenin su kuyularında bulunan içme suyu pompalarına giden elektriği kesti.

DEDAŞ’ın elektriği kesmesi üzerine kent genelinde hane ve iş yerlerine su verilemedi. Kesinti belediye yetkililerinin müdahalesi sonrası jeneratörlerin devreye sokulmasıyla giderildi.

Halkın temel ihtiyaçlarından biri olan ve ticari anlaşmazlık konusu yapılamayacak olan su hizmetinin kullanımının sermayenin insiyatifine bırakılmasıyla ortaya çıkan bu durum tepkiyle karşılandı.

Yaşanan skandal üzerine Batman Belediyesi’nden de şöyle bir açıklama yapıldı:

“03.09.2019 Salı günü saat 10.00 civarında DEDAŞ tarafından Kayyum döneminden kaynaklanan elektrik borçları gerekçe gösterilerek, Batman’a içme suyu sağlayan su pompalarına giden elektrik kesilmiştir. Bütün kentin sağlığını ve ihtiyacını ilgilendiren böylesi bir kararın yanlışlığını belirtmek isteriz. Buna rağmen yaşanan su kesintisinden dolayı halkımızdan özür dileriz. Belediyemiz en kısa sürede aynı durumun tekrar etmemesi için gerekli önlemleri alacaktır. DEDAŞ’ın elektrikleri kesmesinden sonra Belediyemiz jeneratörleri devreye alarak su pompalarına elektrik vermeye başlamış ve su pompalama işlemi tekrar başlamıştır. Ancak aradaki boşluktan dolayı su kesintisi yaşanmıştır. Kesintinin, DEDAŞ’ın elektriklerimizi kesmesinden kaynaklandığını en kısa sürede kentin su ihtiyacının sağlanacağını ve bu durumun tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri alacağımızı halkımıza saygıyla duyururuz.”