NATO Genel Sekreteri: Suriye’ye yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanmamalı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Suriye’ye yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanmaması gerektiği görüşünde.

NATO Genel Sekreteri: Suriye’ye yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanmamalı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Suriye’ye yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanmaması gerektiği görüşünde. Stoltenberg, “Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerekir” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte güncel sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. “Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerekir” diyen Stoltenberg, Ankara’nın özellikle IŞİD’le mücadelede önemli katkıda bulunduğunu vurguladı. Hiçbir NATO üyesi ülkenin Türkiye kadar Suriyeli mülteci almadığını söyleyen NATO Genel Sekreteri, Türkiye’nin 3 milyon 600 bin Suriyeliyi barındırdığını hatırlatarak, diğer NATO ülkelerinde Türkiye’de olduğu kadar terör saldırısı yaşanmadığını da belirtti.

NATO’nun değerler ittifakı olarak demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları konusunda yükümlülüğü olduğunu vurgulayan Stoltenberg, ancak AB’den farklı olarak askeri ittifakın üye ülkelerden birine karşı harekete geçme gibi bir mekanizmasının olmadığını belirtti.