MÜSİAD Başkanı: 'Türk Keneviri'ni tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağız

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "kenevir" açılımından sonra patronlar da gözünü bu alana dikerek hedeflerini açıkladı.

MÜSİAD Başkanı: 'Türk Keneviri'ni tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağız

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “kenevir” açılımından sonra patronlar da gözünü bu alana dikerek hedeflerini açıkladı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Türkiye’de yerli tohum üretimi pilot uygulaması Samsun Vezirköprü’de başlayacak. Bunu Türk keneviri olarak tescillendirip tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız” dedi.

MÜSİAD Van Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen “Türkiye-İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı”nda konuşan Kaan, 2019’u “ortaklık yılı” ilan ettiklerini belirterek  şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle sanayi üretimi için önemli gördüğümüz yüksek verimliliği sayesinde, ‘Türk keneviri’ diye ifade ettiğimiz Türkiye’nin kendi tohumundan söz ediyorum, bunun yaygınlaştırılmasıyla tarım alanında bize çok büyük ekonomik katkı sağlayacak. Türkiye’de yerli tohum üretimi pilot uygulaması Samsun Vezirköprü’de başlayacak. Bunu ‘Türk Keneviri’ olarak tescillendirip tüm Türkiye’ye yaygınlaştıracağız. İran ve Türkiye için bir dönüşümden söz ediyoruz. Bununla teknolojik imkanları bir araya getirip yerelin küresel arenada kendisine yer bulduğu bir ortaklık alanına dönüşmemiz lazım. Gelecekte artık devletler değil şehirler yarışacak. Şehirleri rekabet ettireceğimiz ölçüde bu zihinsel değişime açmamız lazım. Bu nedenle MÜSİAD olarak bu alanda üzerimize düşeni yapmaya hazırız”.