Müjdat Gezen Burhan Kuzu'ya 'hakaret'ten beraat etti

Müjdat Gezen'in, AKP'li Burhan Kuzu'ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mahkeme, "hakaret" suçununun haksız bir fiile tepki olarak işlendiği gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Müjdat Gezen Burhan Kuzu'ya 'hakaret'ten beraat etti

Usta sanatçı Müjdat Gezen’in AKP eski İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’ya ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi.

20 Şubat 2017’de Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne yönelik kundaklama olayının ardından Gezen’in yaptığı basın toplantısında, “Burhan Kuzu’nun soyadından yola çıkarak ağza alınmayacak şekilde imalı ifadelerle, onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici şekilde sözler sarf ettiği” belirtilerek, Gezen hakkında “alenen basın yoluyla hakaret” suçundan dava açılmıştı.

Gezen hakkında, Kuzu’ya ‘hakaret’ ettiği iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Gezen’in 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Davayla ilgili bugün Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Müjdat Gezen ve avukatı Celal Ülgen ile müşteki Burhan Kuzu’nun avukatı Cüneyd Gülcan katıldı.

“DAHA SERT İFADELER KULLANIRDIM”

Müjdat Gezen savunmasında kendisine yapılan suçlamayı reddederken “Hem bana ait okulun kundaklanması hem de müştekinin bana yönelik sözleri sonrasında basına açıklama yaptığım esnada sorulan bir soru üzerine müştekiyi kastederek sadece kuzularla, koyunlarla uğraşacak vaktim olmadığını, öküzlerle ineklerle olan tabirleri ise şahsıma yönelik diğer fiili ve sözlü saldırıları kastederek söylemiştim. Kaldı ki bu olaydan sonra avukatım benim daha fazla üzülmemem için müştekinin şahsıma yapmış olduğu başka hakaretler konusunda bana bilgi vermemişti. Vermiş olsaydı o toplantıda daha sert ifadeler kullanırdım.” diye konuştu.

Kuzu’nun avukatı Cüneyd Gülcan ise Gezen hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sanık şüpheli sıfatıyla savcılıkta verdiği ifadesinde ‘Ağzıma geleni değil, aklıma geleni söylüyorum.’ demiştir. Bu kapsamda bilinçli olarak hakaret etmiştir. Karşılıklı hakaret bulunmamaktadır. Sanığın müvekkil ile başlayan cümlesinin devamında başkasını kastettiği konuşması hayatın olağan akışına aykırıdır. 75 yaşını geçen bir söz üstadının kullandığı cümlede kastettiği kişiyle ilgili söylediği sözlerden geri dönmesini değil, burada pişmanlığını dile getirmesini beklerdik.”

“BURHAN KUZU PİŞMAN OLDU MU?”

Yeniden söz alan Müjdat Gezen, “Acaba Burhan Kuzu bana yönelik sözleri karşısında pişmanlığını dile getirip özür dilemiş midir? Bunu merak ediyorum?” ifadelerini kullandı.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanık Müjdat Gezen’in “hakaret” suçunu TCK’nın 129/1. maddesi uyarınca haksız bir fiile tepki olarak işlediği gerekçesiyle, ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.