Milli Piyango'da skandal 'hata': Sayısal Loto çekilişinde iki kez aynı rakama yer verildi

Milli Piyango'nun 23 Ocak 2019 tarihli Sayısal Loto çekilişinde iki kez aynı rakama yer verilerek, büyük bir skandala imza atıldı.

Milli Piyango'da skandal 'hata': Sayısal Loto çekilişinde iki kez aynı rakama yer verildi

Milli Piyango’nun 23 Ocak 2019 tarihli Sayısal Loto çekilişinde iki kez aynı rakama yer verilerek, büyük bir skandala imza atıldı.

Sayısal Loto çekilişinde, aynı rakamın çıkmasının kurallar gereği imkansız olduğu halde; iki kez 10 rakamına yer verildi. Skandalın ardından, Sayısal Loto rakamları yerine Şans Topu rakamlarının yayına verildiği iddia edildi.

İlgili çekilişte, ikramiyeyi kazanan numaralar 01, 10, 18, 29, 30 ve tekrar 10 olarak açıklandı. İki kez aynı sayının yer alması imkansızken, büyük ikramiyenin çıktığı yer de Kocaeli-Gebze olarak belirtildi. Skandala dair, Sayısal Loto rakamları yerine Şans Topu rakamlarının yayına verildiği öne sürüldü.

‘Makineden gelen numaralar ile ekrana verilen numaralar farklı, iki kez 10 rakamı nasıl çıkar?

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, konuyu gündeme taşıyarak, “23 Ocak tarihli Sayısal Loto çekilişinde soru işaretleri var. Makineden gelen numaralar ile ekrana verilen numaralar farklı, iki kez 10 rakamı nasıl çıkar?” sorusunu sordu. Yavuzyılmaz, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“TRT bu çekişleri 2016 yılına kadar canlı yayınladı. Webtv’de canlı yayında çekiliş tarihi 1970 gösterildi. İki kez 10 rakamı çıktı. Bu hatalar sehven olamaz. MPİ’nin resmi internet sitesinde hatalı bilgiler düzeltilmiş olsa bile webtv’den canlı yayını izleyip, ikramiyenin kendisine çıkmadığını görüp biletini atan ya da sonradan tekrar kontrol etmeyen çok sayıda vatandaşımız vardır. Bilinçli veya bilinçsiz ihmal veya ciddiyetsizlik içeren bu uygulamaların bedeli halkın sırtına yükleniyor”

YAYINDAN SONRA NUMARALAR DEĞİŞTİ

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, yayın sonrası ise tarih ve numaralar değiştirildi. Büyük ikramiye çıkan numaralar, 14, 15, 18, 34, 35 ve 48 olarak açıklandı. Ancak büyük ikramiye bu kez Ankara-Polatlı’ya çıktı. 5, 4 ve 3 tutturan kişi sayısı ve ikramiye tutarları için de güncellemeler yapıldı.