Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'velilere para cezası' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, 'devamsız öğrencilerin velilerine para cezası verileceği' yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'velilere para cezası' açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı,’devamsız öğrencilerin velilerine para cezası verileceği’ haberlerine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Söz konusu düzenleme İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55’nci maddesinde yer almaktadır. Bakanlığımız tarafından İl Milli Eğitim müdürlüklerine gönderilen yeni bir yazı bulunmamaktadır. Habere konu alan yazı, bazı İl Milli Eğitim müdürlükleri tarafından hatırlatma amacıyla yerel düzeyde paylaşılmıştır.” denildi.

İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 55’inci maddesine göre, öğrencilere okul idaresince verilen bir yıl içerisindeki maksimum 15 günlük izin veya hastalık, deprem, sel gibi afetler haricinde; çocuğunu okula göndermeyen, verilen izin müddetini geçiren, geç nakil yaptıran, okul çevresi dışına çıkarak izini kaybettiren, çocuğunun devamsızlık durumunu özürsüz olarak zamanında okula bildirmeyen velilere cezai yaptırım uygulanabiliyor.