MHP'nin Sözlü: Türkiye'nin birinci meselesi patlıcan mı yani?

MHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü, hayat pahalılığı sorununu küçümseyip "Türkiye'nin birinci meselesi patlıcan mı yani?" dedi.

MHP'nin Sözlü: Türkiye'nin birinci meselesi patlıcan mı yani?

MHP tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilen, AKP’nin de desteklediği Hüseyin Sözlü, Sözcü’den Özlem Gürses’in sorularını yanıtladı.

Sözlü, “Bu beka meselesi nedir?” şeklindeki soruyu “Sayın Bahçeli Söğüt’te de söyledi, bu coğrafya dünyanın başka yerlerine benzemez. Türkiye’de YPG var, PKK var, FETÖ var, IŞİD var… Şu anda Amerika bunları kendi topraklarında himaye ediyor. Bugünlerde yine zirve yapmış hasmane tutumlar var Türkiye’ye yönelik. Tabii ki Türkiye bu dönemde tedbirli olmalı.” diyerek yanıtladı.

Bahçeli’nin “3. Cumhuriyet” diyerek neyi kastettiği yönündeki soruyu ise “Cumhuriyet’in yeni dönemi gibi söylüyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tüm kurumları ve kurallarıyla oturacak olduğu dönemi işaret ediyor. Bana sorarsanız bu başkanlık sistemi, 7 Haziran seçimleri döneminde Sayın Bahçeli’nin aklına gelmiş bir çözümdü. Hatırlarsanız hükümet kurulamadı ve HDP’yle bir ortaklık teklif edildi MHP’ye. O gün MHP yerine daha liberal bir siyasi parti olsaydı HDP iktidar ortağı idi. Tahmin ederim Sayın Bahçeli’nin kafasında o dönem, seçmenin yüzde 51’inin onayını alırsa illaki aklıselim bir hükümet olur fikri oluştu. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanı’na bizzat kendisi teklif etti.” ifadeleriyle yanıtladı.

MHP’li başkan, “Cumhurbaşkanı ‘tek adam’ olur mu? Olabilir. Dünyada örnekleri var. Krallıkla yönetilen başarılı demokrasiler de var. Gereken düzenlemeler yapılırsa sistem çalışır.” demekten de çekinmedi.

MHP’li Sözlü, CHP’li rakibi Zeydan Karalar’la arasının nasıl olduğu yönündeki soruya ise “Siyasetin tabiatına uygun sert çekişmeler yaşamadık. Ben kendi projelerimi anlatıyorum, karşı aday da Türkiye’deki hayat pahalılığından besleniyor. Patlıcan üzerinden aylarca konuştu. Türkiye’nin birinci meselesi patlıcan mı yani?” ifadeleriyle yanıt verdi.