MHP'den 'af yasası' açıklaması

MHP'li Feti Yıldız, ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifinin yasalaşması halinde toplamda 129 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı.

MHP'den 'af yasası' açıklaması

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamındaki ilk paket olan 39 maddelik yasa teklifi AKP tarafından TBMM’ye sunulmuş ve bugün Meclis’ten geçmişti. İkinci yargı paketinde ise kamuoyunda “af yasası” olarak bilinen, infaz ve nafaka ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı yaklaşık 30 madde bulunuyor.

Sözkonusu paketin AKP ile MHP’nin ortak teklifi olarak Meclis takvimine göre Kasım veya 2020 yılı ocak ayında TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Öte yandan MHP yönetiminden düzenlemenin yasalaşması halinde ne kadar kişinin yararlanacağına ilişkin bir açıklama geldi.

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Twitter adresinden ‘Şartlı Ceza İndirimi’ kanun teklifine ilişkin açıklamada bulundu.

Yıldız, “Şartlı ceza indirimi kanun teklifinin yasalaşması halinde, ilk etapta 93 bin kişi, zaman içinde 36 bin olmak üzere toplamda 129 bin kişi tahliye olur. 14 Eylül tarihi itibariyle cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu 284 bin 624 kişi bulunmaktadır. Ülkemizdeki adli hakikat budur” ifadelerini kullandı.

MHP’nin “torbacı” olarak da nitelendirilen uyuşturucu suçundan cezaevine giren faillerin affedilmesini istediği haberlere yansımıştı. MHP İstanbul Milletvekili Bülent Karataş, “Af çıkmazsa cezaevleri karışır. İsyan çıkabilir. Gezi’den daha büyük olaylar yaşanabilir” demişti.