Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ve Rusya mutabakatları yerine getirmedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ve Rusya, Suriye'nin kuzeyi için varılan mutabakatın gereğini yerine getirmediler

Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ve Rusya mutabakatları yerine getirmedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Rusya ile Suriye’nin kuzeyi için varılan mutabakata ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu “Mutabakatın gereğini yaptılar mı hayır yapmadılar, biz üzerimize düşeni yaptık. Netice alamazsak gereğini yapacağız. Terör tehdidini mutlaka temizlememiz lazım” dedi. Bu sabah Tişrin Barajı’nda ABD tarafından boşaltılan üste YPG temsilcisi ve Rus komutan’ın bayraklı devir teslim görüntüleri yayınlanmıştı.
Bakan Çavuşoğlu, Bağdadinin yerini Türkiye’nin yakaladığı adamın söylediğini belirtti. ‘Bağdadi’nin yakın adamı İthavi’yi yakalayıp Irak’a verdik, Bağdadi’nin nerede olduğunu o gösterdi’ dedi.

RUSYA YPG ARASINDA KARAKOL DEVİR TESLİMİ

Rusya, ABD’nin Suriye’de Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajı’nda boşalttığı üsse yerleşti. Rus bayraklı askeri konvoy Fırat Nehri üzerindeki barajda kurulu üsse girdi. Bir Rus komutanın, YPG üyesi Şervan Derviş ile yan yana konuşma yapmasının ardından üssün devir teslimi gerçekleştirildi. Bu esnada, Rus komuta nile YPG yöneticisi, Rusya bayrağı ve YPG flamasını değiş tokuş etti. Rusya, geçen hafta da Fırat Nehri’nin doğusundaki Aynularab ilçesinde ABD’nin boşalttığı Sırrin ve Sebit üslerine konuşlanmıştı. Bu arada, Rusya’nın Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı havaalanının yakınında kullandığı bir binanın çevresini genişlettiği öğrenildi. 20 kadar Rus askeri danışman, onlarca asker ve zırhlı araçla önceki gün bölgeye intikal etti.