Merve Kotan'ın ablası: ‘Ama’ diyenler cinayete tepki gösterme numarası yapmasın...

19 yaşında katledilen Merve Kotan'ın ablası, "Kadınların öldürülmeyi bazı durumlarda ‘hak ettiğini’ düşünen bir kitle var. ‘Allah Rahmet eylesin ama...’ diye başlayan yorumlar geldi. Bu cinayetleri ‘ama’ diyerek gerekçelendiren her kimse bu cinayetlere tepki göstermiş numarası yapmasın" dedi.

Merve Kotan'ın ablası: ‘Ama’ diyenler cinayete tepki gösterme numarası yapmasın...

Aydın’da 19 yaşındaki Merve Kotan 15 Ağustos’ta, ayrılmak istediği erkek arkadaşı 27 yaşındaki Muhammet Gürsoy tarafından pompalı tüfekle katledildi.

Merve Kotan’ın ablası Esra Kotan (23), Emine Bulut cinayetinden üç gün önce yaşanan bu olayla ilgili Hürriyet‘ten Ece Çelik’e konuştu.

“İLLA GÖRÜNTÜSÜ MÜ OLMALI”

Cinayete ilişkin “Kardeşimin öldürülüş anını kayıtsız bir şekilde kaydeden biri olmadığı için sıradan ‘kadın cinayeti’ haberlerinden biri oldu. Kadın cinayetlerine dikkat çekilmesi için illa bir vahşet görüntüsü mü olmalı?” diyerek tepki gösteren Kotan, Aydın’da bile insanların bu olayı duymadığını belirtti ve “Başka Merveler olmasın diye herkesin bu sese kulak vermesini istediklerini” söyledi.

“LÜTFEN YAPMA” SON SÖZLERİ OLDU

Kotan şöyle konuştu: “Emine Bulut olayı hepimizi sarstı. Ancak Türkiye’de bu kadar kamuoyu oluşması için illa bir video ya da ses kaydı mı bulunması gerekiyor? İnsanlar Merve’nin çığlıklarını duysa onun ölümüne daha mı çok tepki gösterecekler? Biz ailece böyle bir görüntü olmasını tercih etmezdik, bunu kaldıramazdık. Ama şunu biliyorum, ‘Yapma lütfen yapma’ benim kardeşimin son sözleriydi. Başka Merveler olmasın diye herkesin bu sese kulak vermesini istiyoruz.”

“ONLAR NUMARA YAPMASIN”

Sosyal medyada ‘Merve Kotan İçin Adalet’ sayfasını açtıktan sonra hem büyük bir destek hem de çok korkunç mesajlar aldıklarını anlatan Esra Kotan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların öldürülmeyi bazı durumlarda ‘hak ettiğini’ düşünen bir kitle var. ‘Allah Rahmet eylesin ama…’ diye başlayan yorumlar geldi. Bu cinayetleri ‘ama’ diyerek gerekçelendiren her kimse bu cinayetlere tepki göstermiş numarası yapmasın.”

Kardeşinin katilinin en yüksek cezayı alması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Kotan, “Düşünün böylesine büyük bir acı yaşıyoruz. Henüz yasını tutamadan büyük bir mücadelenin içine giriyoruz. Biz dört kardeşiz birbirimizden güç alarak bunu yapabildik ve çıkan yanlış haberlerle ilgili kampanyalar başlattık. Ancak sesini duyuramayan aileler var. Kadın cinayetlerinin bir an önce son bulmasını istiyoruz” dedi.

“CİNAYETLER MEŞRULAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Esra Kotan medyada ve sosyal medyada çıkan haberlere de tepkili:

“Katilin kardeşimle birlikte katlettiği Ekim T. sanki kardeşimin sevgilisi gibi gösterildi. Bunu sanki bir namus cinayeti gibi göstermeye çalıştılar. Oysa Ekim katilin 10 yıllık arkadaşıydı. Merve ve katilin arasını düzeltmek için oradaydı. Cinayetler sürekli meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Katil için ‘Öfkeden gözü dönen çılgın aşık’ ifadesini kullanan haberler bile var. Farz edelim Merve o haberlerde yazılan her şeyi yapmış. Kimsenin kimsenin canını almaya hakkı ve haddi yok.”