Merkez Bankası faizi değiştirmedi: Dengelenme belirginleşti, sıkı duruşa devam edeceğiz

Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu.

Merkez Bankası faizi değiştirmedi: Dengelenme belirginleşti, sıkı duruşa devam edeceğiz

Merkez Bankası (TCMB), faizlerde değişikliğe gitmeyerek yüzde 24 seviyesinde tuttuğunu açıkladı.

Faiz kararına ilişkin karar metninde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sürekli tekrar ettiği “dengelenme” ifadesine başvurularak “Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir.” denilirken, “Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir.

Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.”