Meclis'te 'Bülent Ecevit' tartışması türban propagandasına dönüştü

Meclis'teki bir kanun teklifi görüşülürken CHP ve AKP grup başkanvekilleri arasında çıkan 'Bülent Ecevit' atışması 'türban' propagandasına dönüştü.

Meclis'te 'Bülent Ecevit' tartışması türban propagandasına dönüştü

TBMM Genel Kurulu’nda AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç arasında yaşanan gerginlik, gericiliğin ‘türban’ siyaseti üzerinden yeniden meşruiyet ve mağduriyet alanı sağladığı bir kavgaya dönüştü.

Genel Kurulda, yeni vergi düzenlemelerini de içeren Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin iflas ettiğini belirtip “Başkanlık sistemi bu ülkede masraftır, israftır, enflasyonun sürekli yükselmesidir, vatandaşın perişanlığıdır, bunların hepsini bu sistemde rahatlıkla hissediyoruz. AK Parti iktidarı pahalılık demektir, enflasyon demektir, işsizlik, israf, emeklilikte yaşa takılmak, niteliksiz, kalitesiz eğitim demektir.” ifadelerini kullandı.

Tanal’ın eleştirileri karşısında söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “17 yıldır da sizin kazanmanıza imkan vermeyen senaryoları burada sıraladınız. Dış politika diyorsunuz ya; Bülent Ecevit değil miydi Clinton’un karşısında el pençe duran? Geldiğimiz seviyeye baktığımızda bunları söylerken biraz haya etmek lazım.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Zengin’in Ecevit’e yönelik sözlerini ayıpladığını belirterek, “Kendisini kınıyorum. Bu kadar yakışıksız, bu kadar seviyesiz bir grup başkanvekilinin konuşması gerçekten utanç vericidir. Sayın Ecevit’in nezaketini bilenler biliyor. Bu ithamlarda bulunanların haddini bilerek konuşması gerekiyor. Bu ülkede şehitler için toplanan paranın üzerine oturan bir anlayışın hala kendisini övüyor olmasından hicap duyuyoruz.” diye konuştu.

ÖNCE ‘HADDİNİ BİLDİRİN’, SONRA ÖZÜR

Özkoç’un sözleri üzerine yeniden söz isteyen Özlem Zengin, “Hiç kimseden nasıl konuşacağım konusunda nasihat alacak değilim. Bu üslubu da reddediyorum.” ifadelerini kullandı. Buna karşın Engin Özkoç tekrar söz alarak, “Bülent Ecevit’le ilgili konuşmak sizin haddiniz değildir” ifadeleriyle ayağa kalkarak tepki gösterdi.

Bunun üzerine Özkoç, TBMM Başkanvekili Celal Adan’a “Lütfen bu hanımefendiye haddini bildirin Sayın Başkan” çağrısında bulununca, CHP ve AKP milletvekilleri gergin anlar yaşandı. Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Celal Adan birleşime ara verdi.

Aranın ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “grup başkanvekillerinin TBMM’nin ruhuna yakışır şekilde davranmak zorunda olduklarını” söyledi. Herkesin bu sorumluluk içinde hareket etmesi gerektiğini söyleyen Özkoç, “Az önce kendi içimizde bir tartışma yaşadık. Birbirimize kullandığımız sözler açısından ben onu kıracak, incitecek bir şey söylediysem özür dilerim.” dedi.

“BAŞÖRTÜSÜ HAYATIMIZIN MÜCADELESİ”

Özlem Zengin ise Özkoç’un “özrünü” kabul ettiğini belirtirken şunları söyledi:

“‘Bu kadına haddini bildirin’ ifadesi… Eski bir başbakan da kürsüye gelerek yemin etmek isteyen Merve Kavakçı’ya, ‘Bu kadına haddini bildirin’ diyerek bağırmıştır. Kavakçı’ya başörtülü olduğu için bu yapıldı. Bizim yaralarımız var. Bu kelimelerin bizde geriye dönük nasıl bir yaraya değdiğini, nasıl kanattığını anlatamam. Başörtüsü bizim hayatımızın mücadelesi olmuştur. Bu konuyu küçümseyen herkes karşısında bizi bulur.”