MEB'in resim yarışmasında 'hile' skandalı

Bursa’da okullar arasında düzenlenen İş Güvenliği konulu resim yarışmasında hile yapıldığı iddia edildi.

MEB'in resim yarışmasında 'hile' skandalı

HABER MERKEZİ

Geçtiğimiz yıl Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik, İş Güvenliği konulu bir resim yarışması düzenlenmişti.

Yarışmaya katılan öğrencilerin resimleri arasında yapılan değerlendirmenin sonucu 20 Nisan 2019 tarihinde açıklandı. Yarışma sonucu Bursa Nizam Karasu İmam Hatip Lisesi 7/E sınıfı öğrencisi M.E’nin birincilik, Bursa Abdurrahman Vardar İlkokulu 2/D öğrencisi Y.O’nun ikincilik, Bursa 1. Murat İlkokulu 8/A sınıfı öğrencisi N.S.Ç’nin üçüncülük ödülü aldığı duyuruldu.

Yarışmanın ödülü olan yarım altın ve belge, Bursa Nizam Karasu İmam Hatip Lisesi müdürü Yunus Emre Altuntaş, okulun görsel sanatlar öğretmeni Tuba Paksoy ve birinci olduğu ilan edilen öğrenci M.E’nin katıldığı törenle kendilerine verildi.

Ancak yarışmanın ardından verilen ödüllere büyük bir usulsüzlük iddiasının gölgesi düştü. İddiaya göre yarışmayı kazanan resmin birinci olan öğrenci M.E tarafından yapılmadı. Aynı okulun lise bölümünde okuyan ve bir çok yarışmada ödül kazanan öğrenci E.E tarafından yapılan sözkonusu resim, birinci olduğu açıklanan M.E adına yarışmaya sokularak usulsüzlük yapıldı.

İNCELEME BAŞLATILDI

Skandal olay CİMER’e bir şikayet ile iletildi. Şikayet üzerine yapılacak araştırma ile yarışmada yaşandığı dile getirilen bu skandalın gerçek olup olmadığı, okul müdürü Yunus Emre Altuntaş ve görsel sanatlar öğretmeni Tuba Paksoy’un bu usulsüzlüğü yapıp yapmadıkları tespit edilecek.

OKUL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

Manifesto‘ya ulaşan okul Müdürü Yunus Emre Altuntaş’ın konuyla ilgili açıklaması ise şöyle:

“İlgili yarışmaya pekçok öğrencimiz katılmış olup bu öğrencilerin danışmanlığını bahsi geçen resim öğretmenimiz yapmıştır. Bu tür yarışmalarda her yarışmacının bir danışman öğretmeni bulunması olağandır. Fakat yarışmada dereceye giremeyen bir öğrenci velimiz, danışman öğretmenin kendi oğluna daha fazla yardım etmediğini iddia ederek böyle bir iddiada bulunmuştur. İddia edilen suçlamalar hem insaftan uzak hem de tamamen gerçek dışıdır. Konu tamamen “benim oğlum birinci olacaktı, size gününüzü göstereceğim” üslubuyla size yansıtılmıştır. Kaldı ki sitenizde iddia edildiği gibi bir soruşturma veya inceleme mevzu bahis değildir. Bu velimize düşen görev iddiasını yetkili makama ulaştırmak ve soruşturma sonucunu beklemekti. Fakat bunun yerine sizin gibi değerli basın camiasını bu konuda yanıltarak çocuğunun eğitim gördüğü okulu karalamaktan imtina etmemiştir. Yarışmada resmi yapan asıl kişi olarak gösterilen EE isimli öğrencimiz de lise öğrencisidir ve yarışmaya katılmıştır. Bir lise öğrencisi neden kendisi ödül alabilecekken başka biri adına yarışmaya katılsın ki? Bunu sizlerin takdirine bırakıyorum. Danışman öğretmenin görevi sadece yarışmaya katılacak öğrenciye konuyu belirlemekte ve malzemelerin seçiminde yardımcı olmaktır. Bunun dışında resim atölyemizde her öğrenci kendi resmini yapar. Söz konusu resim öğretmenimiz oldukça çağdaş, gayretli, samimi, özverili bir cumhuriyet kadınıdır ve bu durum en çok da bu öğretmen arkadaşımızı üzmüştür. Bu vesileyle ilgili haberinizi tekrar değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Saygılarımla.”