McGurk: Türkiye'nin ABD kuvvetlerini vurması 'yanlışlıkla' değildi

ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Bret McGurk, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği harekatta “yanlışlıkla” ABD Özel Güçlerini vurduğuna ilişkin iddialar hakkında yaptığı açıklamada “Saldırı yanlışlıkla olmadı” dedi.

McGurk: Türkiye'nin ABD kuvvetlerini vurması 'yanlışlıkla' değildi

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü ‘Barış Pınarı Harekatı’ kapsamında Kobane’ye düzenlediği top atışlarında Amerikan özel kuvvetlerini hedef aldığı iddiasına ilişkin ABD’nin eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, “Saldırı yanlışlıkla değildi” dedi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulunan McGurk, şu ifadeleri kullandı:

“Türk güçleri Suriye’nin kuzeyinde ABD askeri noktası olarak belirlenen bir noktayı vurdu. Türkiye, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın iki saat önce onayladığı üzere, tüm lokasyonlarımızın bilgisine ayrıntılı bir şekilde sahip. Bu, yanlışlıkla değildi.”

“Bakan Mnuchin bugün Beyaz Saray’dan Trump’ın yaptırım uygulama yetkisi verdiğini ancak yaptırımın henüz uygulanmadığını açıkladı. Bu anlamsız bir saçmalık. Halihazırda 100 bin kişi yerlerinden edildi bile ve ABD askerlerine ateş açıldı. Yaptırımlar için gerekli sınır nedir?”