McGurk: Bölgede ana aktör artık Washington değil Moskova

'ABD'nin eski sömürge valisi' plarak da anılan Brett McGurk, Soçi'de yapılan anlaşmanın ardından ilginç yorumlarda bulundu.

McGurk: Bölgede ana aktör artık Washington değil Moskova

ABD’nin “IŞİD’le Mücadele Koalisyonu” eski özel temsilcisi Brett McGurk, artık bölgedeki ana aktörün Washington değil Moskova olduğu yorumunu yaptı.

Erdoğan ile Putin’in dün Soçi’de imzaladığı mutabakatla ilgili Twitter hesabından yaptığı yorumda McGurk, “İronik bir biçimde Ruslar bastırmış ve ABD’li yetkililerin Trump’ın 6 Ekim’deki telefon görüşmesi öncesinde Türkiye ile üzerinde çalıştığı ‘güvenlik mekanizması’ anlaşmasının unsurlarını almış gözüküyorlar. Fark şu: Ana oyuncu artık Washington değil Moskova. Bölge bunu görüp anlayacak” dedi.

“PUTİN DAHA DİK DURDU”

McGurk ayrıca Putin ile Erdopan arasında varılan mutabakatı “Esad rejimi geçen hafta ABD-Türkiye “ateşkes”inde elden çıkartılan alanın dışındaki tüm sınır bölgesini aldı. Türkiye 10 km’ye kadar devriye gezecek. Gözlem noktaları yok. Putin Erdoğan’a karşı Trump’tan daha dik durdu. Sonuç: Tarihi Kürt bölgeleri (Kobani) şimdi tamamen Esad/Rusya’nın ellerinde” diye yazdı.

McGurk, Trump’ın Aralık 2018’de açıkladığı Suriye’den asker çekme kararının ardından istifa etmişti.