Mardin Barosu'ndan kayyum açıklaması

Mardin Barosu, kentte HDP yönetimindeki tüm belediyelere kayyum atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı

Mardin Barosu'ndan kayyum açıklaması

Mardin Barosu, “halk iradesine vurulmuş darbe” olarak ifade ettiği kayyum atamalarına ilişkin, “Toplumsal barışa ve demokrasiye ağır hasar veren uygulamaya son verilip, seçilmiş belediye başkanları görevlerine iade edilmeli” açıklamasında bulundu.

Mardin Barosu, kentte Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki tüm belediyelere kayyum atanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yerlerine kayyum atanan belediye eşbaşkanlarının göreve iade edilmesi talebinde bulunulan açıklamada, “Seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmaları hukuk devleti ilkesine, halk iradesine ve demokrasiye vurulmuş büyük bir darbedir” denildi.

‘SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ İHLALİ’

Açıklamada, Anayasa’nın 67’nci Maddesi olan seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Hukuki temelden yoksun, somut delillere dayanmayan ve görev suçu ile ilgili olmayan söz konusu soruşturma ve kovuşturmaların kayyum ataması için yapıldığı açıktır. Demokrasinin en temel şartı seçmen iradesini tanımaktır. Elzem olan, hukukun üstünlüğünü, insan haklarına saygıyı bir devlet ve toplum kültürü haline getirmek, barış ve demokrasiyi tesis etmek ve seçmen iradesini yok sayan bu uygulamalara son vermektir. Mardin Barosu olarak; halk iradesini tanımamak anlamına gelen, toplumsal barışa, hukuk devleti ilkesine ve demokrasiye ağır hasar veren, anayasaya aykırı bu uygulamaya son verilip, seçilmiş belediye başkanlarının derhal görevlerine iade edilmeleri çağrısında bulunuyoruz.”