Mansur Yavaş'a 'seçime zamanlı' dava: Seçilirse başkanlığı düşecek

CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş hakkında yürütülen bir soruşturma süreci Bakanlığın izniyle kısa sürede davaya dönüştü. Yargılamadan ceza çıkması durumunda Yavaş'ın olası belediye başkanlığı düşürülecek.

Mansur Yavaş'a 'seçime zamanlı' dava: Seçilirse başkanlığı düşecek

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’a seçilmesi halinde başkanlık koltuğundan edebilecek bir dava açıldığı öğrenildi.

AKP’ye yakın Sabah‘ın “CHP’li Mansur ağır cezalık oldu” başlıklı haberine göre, işadamı Necmettin Kesgin’in, kendisi adına düzenlenmiş 600 bin dolarlık sahte seneti zorla tahsil etmeye çalıştığı iddiasıyla Yavaş hakkında Aralık 2017’de “karşılıksız senedi işleme koyma”, “tehdit” ve “şantaj” suçlarından savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat olması nedeniyle Yavaş hakkında soruşturma yürütebilmek için Adalet Bakanlığı’ndan izin istedi.

Bakanlık, dosya üzerindeki incelemesini seçimlere kısa bir süre kala tamamlayarak tamamlayarak, Yavaş hakkında soruşturma izni veren fezlekeyi geçen ay Başsavcılığa gönderdi. Savcılık da soruşturmasını tamamlayarak Yavaş hakkında iddianamesini yazdı. 7 Mart’ta Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamenin 8 Mart’ta mahkeme heyetince kabul edilmesiyle birlikte Yavaş’a dava açılmış oldu. Savcılığın iddianamesinde, Yavaş’ın “görevi kötüye kullanma” suçundan 6 ay ile 2 yıl arasında, “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçundan da 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

Yapılacak yargılama sonucu Mansur Yavaş’ın ceza alması durumunda, belediye başkanı olsa bile başkanlığı düşecek.