Mansur Yavaş: İşadamı dedikleri şikayetçi kişi çocuk istismarından yargılanıyor, şizofreni raporu var

CHP'nin adayı Mansur Yavaş, hakkında açılan "karşılıksız senedi işleme koyma" davası için basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Mansur Yavaş: İşadamı dedikleri şikayetçi kişi çocuk istismarından yargılanıyor, şizofreni raporu var

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş hakkındaki “asılsız senet” iddialara ilişkin canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Mansur Yavaş, “Avukatlığını yaptığım şirketin ödemesini alıp kaçmış, şahsıma bıraktığı senedi icraya verdiğimde, senetteki imzanın sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Bir suçun mağdurunun suçlu ilan etmek çirkef iddiadır. Rakibim bu şahsı bana karşı maşa yapmaktadır” dedi. Asıl mağdurun kendisi olduğuna dikkat çeken Yavaş, “Yargıtay’ın hakkımda onayladığı herhangi bir ceza davası, ceza kararı yoktur” dedi.

Hakkındaki iddiayı ortaya atan şahıs için “Bu şahsın senetteki imzasının sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Asıl mağdur benim.” diyen Yavaş, “Bu şahsa saygın bir işadamı olarak niteliyorlar ya kendisi hukuk fakültesinden ayrılmış afla geri dönmüş. ÖSYM’den gelen belgeyi taklit etmiş. Çocuk istismarından yargılanıyor, şizofreni raporu da var.” iddiasında bulundu.

Yavaş’ın açıklamaları şöyle:

“Söz konusu bu iftiraları içeren bu iddialar birkaç ay önce bir yayın organında yer almış. Muhtemelen bütün basın yayın organlarına gönderilmişti. Avukatımız aracılığıyla mahkeme kararlarına ve o şahsın işlediği tüm suçları tekzip metni olarak yayınlamışlardı. Bu şahsın nasıl bir şahış olduğunu herkes görmüştü. Çünkü mahkeme kararları dosya numaralarına kadar paylaşılmıştı.

O zaman gündeme almayıp anketleri görünce üzerine atlamaları açık bir çaresizliğin ve ilkesizliğin sonucudur. Söz konusu iftiraların yeniden ortaya sürülmesi karşısında cevap vermek için birkaç gün beklememizin iki tane sebebi var. Bir tanesi kumpasın ardında kimlerin olduğunu görmek ve onları teşhir etmekti. Kumpas aktörlerini gördük

Bu çukur siyasetin altında kimlerin olduğunu biz de millet de gördü. Hak yerini bulacak diye çıktığımız bu yolda alnımız ak yürüyoruz, yürümeye de devam edeceğiz. Ankara halkının iradesi arkamızda oldukça hiçbir komplo bizi yolumuzdan alıkoyamayacak.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

İkinci bir sebep daha var cevap vermemiz için. TCK’ya göre, devam eden bir yargılama hakkında davayı etkileyecek yazılı ve sözlü
beyanda bulunulamaz. Bulunulursa adil yargılamayı teşebbüs suçu oluşmakta ve bu suç, basın yoluyla yapıldığı taktirde yarı oranında artırılmaktadır. Bu nedenle yazılı veya sözlü açıklama yapmayı uygun görmedik. Hal böyle iken gerek haberi yapan gazete ve bu haberlere dayanarak kasıtlı olarak adil yargılamayı etkilemek isteyen başta Özhaseki ve Ömer Çelik olmak üzere haberi yapanlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız.

Aday olmamdan itibaren asılsız iddiaları ile seçmen nezdinde itibarımız zedelemek istediler. Duvarlara yazılan yazı hakkında da derhal şikayetçi oldum. Anketlerde önde çıkınca PKK ile irtibatımız olduğu algısını yaydılar. Yazan belediye çalışanı çıktı.

Bu sefer PKK’lıları işe alacağımız iddiası ortaya atıldı. Bu kadar yalana rağmen anketlerde açık kapanmayınca, asılsız iddialara devam ettiler. Mal beyanının istemem nedeniyle ortaya çıktı bu iddia. Rakibim mal beyanından kaçmak için böyle bir yolu tercih etti.

Bu şahsın senetteki imzasının sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Asıl mağdur benim. Suçun mağdurunu suçlu ilan etmeyi nasıl başarıyorlar. Ne kadar ahlakidir. Her iki tarafta birbirini kullanmaktadır. Rakibim bana çamur atmak için bu şahsı kullanmaktadır.

Şantaj, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik hakkında iddianame hazırlandı bizim açtığımız dava ile. Bu senetin Mansur Yavaş’ın eline nasıl geçtiğini bilmiyorum diyor. Suça konu senetin bana verildiği sabit olduğu tespit edilmiştir. İddianame iddiaları yalanlıyor. Şantaj yapmaktan dolayı 1 yıl 3 aydan dolayı toplamda 6,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Bu şahsa saygın bir işadamı olarak niteliyorlar ya kendisi hukuk fakültesinden ayrılmış afla geri dönmüş. ÖSYM’den gelen belgeyi taklit etmiş. Çocuk istismarından yargılanıyor, şizofreni raporu da var.

“MAL BEYANINDAN KAÇMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bu şahıs ne amaçlıyor? Kurtulmak için hem medyayı hem rakiplerimizin adalet üzerindeki etkisini kullanmak için harekete geçti. Bu adamın suçlarını bilip hareket ediyorsanız durum vahim. Bu şahsın bir an önce tutuklanması gerekirken bir seçim uğruna onu savunuyorsunuz. Onu televizyonlara çıkarması tam bir acizliktir. Kampanyamı hukuk çerçevesinde devam edeceğim. Hükümlü bir suçluı ile hareket ediyorlar Ergenekon’daki gibi. Savcılık tarafından kovuşturmaya gerek yok denmişken 1 yıl önce benimle ilgili şikayette bulunuyor şahıs. Soruşturma izni verilmesine yer olmadığına karar verilmiştir diyor savcı. Bir sene boyunca araştırılmış. Adalet Bakanı, apar topar dosyayı geri gönderiyor. Soruşturma savcının elinden alınıyor. Yeni savcı suçun türünü değiştiriyor. Savcı KPSS konusunda sıkıntılı. Hakkımızda açılmış bir dava yok. Suç vasfını nasıl değiştiriyor. Seçimi girerken bizi zora sokacağını düşündükleri şeyler yapıyorlar. Bunlar daha önce denendi, bilmeleri lazım. Sahadaki tükenmişliği ele vermiştir. Mal beyanının kamuoyuna açıklaması istiyorum, Özhaseki’nin. Hiçbir şekilde kaçmasına ve gündem değiştirmesine izin vermeyeceğiz.

FETÖ’ye yardımdan yargılanması gereken, PKK’lılara gerilla diyen Özhaseki için Ankara harcanmamalı. Ankara seçmeni sandıkta cevap verecektir. Sahte evraktan, cinsel istismardan beraat ettiği taktirde mutlu mu olacaksınız. Himayenize aldığınız bu şahıs kaçarsa mağdurların yüzüne nasıl bakacaksınız? Bir özür dilemek istiyorum. Bu çirkin iftiralar yerine Ankara hakkında konuşmalıydık.”