Macron'dan Notre Dame açıklaması: 5 yılda tamamlanmasını istiyorum

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yangında hasar gören Notre Dame Katedrali'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Macron'dan Notre Dame açıklaması: 5 yılda tamamlanmasını istiyorum

Elysee Sarayı’ndan ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yangın sonucu ciddi hasar gören tarihi Notre Dame Katedrali’ni yeniden inşa edeceklerini ve 5 yılda tamamlanmasını istediğini açıkladı.

Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının Fransızları ve dünyayı sarstığını ifade eden Macron, itfaiye erlerinin tüm riskleri alarak yangını söndürmeyi başardığını söyledi. Macron, “Notre Dame yangını tarihimizin hiçbir zaman bitmediğini gösteriyor. Her zaman üstesinde gelmemiz gereken sınavlar olacak.” sözlerine yer verdi.

Sarı yeleklilerin gösterilerinin sebebi olan sorunlara ilişkin düzenlenen ulusal müzakere toplantılarının sonuçlarını açıklamak için gelecek günlerde Fransızların karşısına çıkacağı bilgisini veren Macron, şu an bunun için uygun zaman olmadığını ifade etti.

Macron, “Notre Dame’ı daha güzel şekilde yeniden inşa edeceğiz. Bunun 5 yılda tamamlanmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Katedralde dün çıkan yangında, 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yürütülen yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.

Yangın sonrasında katedralin onarımı için şimdiye kadar 688 milyon avro bağış toplandı.