Maçoğlu: Öndeyiz, kazanacağız...

Dersim Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Şu anda biz birkaç puan öndeyiz. Kazanacağız." dedi.

Maçoğlu: Öndeyiz, kazanacağız...

Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) de desteklediği Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın (DHDD) Dersim Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, şu an birkaç puan önde olduğunu ve seçimi kazanacağını söyledi.

Sözcü‘den Özlem Gürses’e konuşan Maçoğlu, “Hiç bu kadar dramatik yoksulluk görmüş müydünüz daha önce…” sorusuna yanıt verirken “Dünya o kadar kötü yönetiliyor ki, zenginler bile ülkelerini bırakıp nereye giderse gitsinler sonuç fark etmez… Kapitalizm bu işte; ben sizin temel ihtiyaçlarınızı karşıladığımda, siz de arada bir benim bağırmamı kabul ediyorsunuz. Şöyle bir anlaşma bu ‘bir iki zılgıt yerim ama hiç değilse aç kalmam'” ifadelerini kullandı.

Kapitalizmin yönetim anlayışının bu olduğunu hatırlatan Maçoğlu, “Seni mutlu etmek için uğraşmıyor. Seni mutsuz ediyor ama arada da bir çikolata, bir bonbon veriyor. Seni buna razı ediyor.” dedi.

“BUNDAN KORKULMAZ MI?”

Komünist Başkan, Gürses’in “İnsanları en çok ‘komünizm’ diye korkuttular…” demesi üzerine “Ben de olsam korkuturdum. Çünkü tam karşıtı. Komünizm diyor ki, “Herkesin çalışması, üretmesi lazım. Herkesin söz sahibi olma hakkı var, birlikte yöneteceksin. Herkes özgürdür, o özgürlük ekmek ve su kadar değerlidir. Eğitim ve sağlık insan hakkıdır, bunu satamazsın. Dünya insanları ile kardeşsin, onun için birkaç tane dil öğrenmek gerek. İkisini kıyasla bakalım; açlık yok, ev var, iş var, özgürlük var. Şimdi bundan korkulmaz mı?” ifadelerini kullandı.

Başkan Maçoğlu, “Kayyum getirirlerse size?” sorusu karşısında ise “Her vatandaşın başına bunun gelmesi ihtimali var, esnafın da iş adamının da… Kimin garantisi var ki? Ama biz mücadelenin sertleştiği dönemlerde daha sağlam ve daha güçlü olarak doğrunun arkasında yürürüz. Sistem artık herkese parmak sallamaya başladı. Biz yasal siyasetten yanayız… Muhalefet; özgürlükçüler, yurtseverler, demokratlar, akademisyenler, Atatürkçüler, ne olursa olsun, her bir refleks ileriye taşır, iyidir. Biz demokrasiyi istiyoruz, özgürlüğü istiyoruz diyoruz.” diye konuştu.

“İSTERSE CUMHURBAŞKANI GELSİN”

Maçoğlu, bütün bunlara rağmen kayyım gelmesi halinde ne yapılacağına ise “Doğrularımızdan vazgeçmeyeceğiz. İster kayyum, yetmedi Cumhurbaşkanı gelsin, korkumuz mu var ? O sistemin sopasını hissetmeyen vatandaş yok, bu coğrafya demokrasiyi özlüyor.” ifadeleriyle yanıt verdi.

Maçoğlu, seçime 1 haftadan az bir süre kala kentteki durumla ilgili olarak ise “Şu anda biz birkaç puan öndeyiz. Kazanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.