Lavrov'dan Türkiye'ye 'çabuk olun' mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin İdlib'de 'muhalif'leri HTŞ militanlarından ayrıma görevi konusunda 'olabildiğince çabuk olmaya' çağırdı.

Lavrov'dan Türkiye'ye'çabuk olun' mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a, büyük kısmı Heyet Tahrir El Şam’ın (HTŞ) kontrolünde bulunan İdlib’deki militanlara ‘Türkiye’nin silah takviyesi yaptığına’ ilişkin iddialar soruldu.

Lavrov, bu iddiaları içeren haberleri yorumlaması istenince, “Ben bu haberleri görmedim. Bu silahların kökeninin nereye dayandığının doğrulamasını içeren bir bilgi de görmedim. İdlib’de çok sayıda Batı menşeili silah bulunuyor” dedi.

Bunun yanında Lavrov, Türkiye’nin İdlib’deki terörist grupları ‘muhalif’ denen gruplardan ayıracağına dair kendi üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

Sputnik Türkiye‘nin aktardıığına göre, Lavrov şu ifadeleri kullandı: “Soçi memorandumu (Soçi Mutabakatı) çerçevesinde silahlı muhaliflerin -sonradan Heyet Tahrir el Şam kılığına bürünen- El Nusra teröristlerinden ayrılması gerektiği konusunda anlaşmaya varılmıştı. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ve (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan tarafından yapılan anlaşma gereğince bu konuda baş rolü Türkiye’nin oynaması gerekiyor.”

“Bunun olabildiğince daha çabuk yapılması gerekiyor” diyen Lavrov, şöyle devam etti: “Zira zaman ilerliyor ve bu teröristler devamlı olarak provokatif saldırılar düzenliyorlar, roket sistemleri de dahil çeşitli silahlarla Suriye ordusunun mevzilerine, yerleşim yerlerine ve Rus hava üssü Hmeymim’e saldırıyorlar.”

Rus Dışişleri Bakanı ayrıca, “Bu gibi eylemleri, ne biz ne de Suriye ordusu yanıtsız bırakacak. Bekleneceği gibi bunlara sert ve yıkıcı yanıtlar verilecek” dedi ve ekledi: Soçi memorandumu, teröristlere gösterilmiş bir müsamaha değildir.”