KYK borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısı 5 milyona ulaştı

KYK borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaştı, 280 bin üniversite mezunu hakkında yasal işlem başlatıldı.

KYK borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısı 5 milyona ulaştı

Milyonlarca üniversitelinin yararlandığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredileri, paralı eğitimin öğrencileri çalışma hayatında da yakasını bırakmayan sonucu olarak giderek büyüyen bir sorun olmayı sürdürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Levent Gök, Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığını, 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldığını ve öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına haciz konulduğuna dikkat çekti.

“BLOKELER KALDIRILSIN”

Borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faizsebebiyle borçların giderek büyüdüğünü, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız hale geldiğini belirten CHP’li Gök “KYK borçlarının doğru bir yapılandırılma ile ödenebilir hale getirilmesi ve ekonomik kriz şartlarında ayakta kalmaya çalışan yeni mezunların banka hesaplarındaki blokelerin kaldırılması beklenmektedir” dedi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Gök, Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.