Kurtulmuş: Önce 23 Haziran'ı geçelim, sonra gerekirse tövbe istiğfar ederiz

AKP'li 'küskün seçmen'e dönük seçim hamlesi başlatan AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, gerekirse 'siyasi bakımdan tövbe istiğfar ederek yanlışlarımızdan kurtulacağız' ancak 'önce 23 Haziran'ı geçelim' diye konuştu.

Kurtulmuş: Önce 23 Haziran'ı geçelim, sonra gerekirse tövbe istiğfar ederiz

AKP’li ‘küskün seçmen’e dönük seçim hamlesi başlatan AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, gerekirse ‘siyasi bakımdan tövbe istiğfar ederek yanlışlarımızdan kurtulacağız’ ancak ‘önce 23 Haziran’ı geçelim’ diye konuştu.

Kurtulmuş, “Önce 23 Haziran’ı geçelim, ondan sonra gerekirse siyasi bakımdan tövbe istiğfar ederek yanlışlarımızdan kurtulacağız. Ama kızgınlıkla, küskünlükle, kusura bakmayın hiç kimsenin de CHP’nin adayını oraya getirip oturtturmak gibi bir lüksü olamaz” diye konuştu.

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Üsküdar’da bir sahur programında yaptığı konuşmada, seçimlerde yaklaşık 1 milyon 700 bin seçmenin sandığa gitmediğini ve 320 bin kişinin de sandıklarda geçersiz oy kullandığını dile getirerek, “Bizim insanlarımız 25 yıldır İstanbul’u bizim siyasi çizgimiz yönetiyor ya, bir yerde de rahata alıştı, bir yerde de bu kadar yıllık yönetimin, 17 yıllık AK Parti iktidarının vermiş olduğu…” dedi.

Partisi için özeleştiri de veren Kurtulmuş, “İnsanlar yönetiyor, kusurlar, eksikler, hatalar, yanlışlar dolayısıyla bizim bu sofrada bulunacak nitelikteki arkadaşlarımızın bir kısmının eleştirilerini biraz fazla ciddiye alarak ‘bir ders vereyim, bir hadlerini bildireyim, şöyle bir sallayayım’ dediklerine sizler de şahit oldunuz, bizler de şahit olduk. Evet 1 milyon 700 bin kişi sandığa gitmedi, yaklaşık 320 bin kişi sandıklarda geçersiz oy kullandı. Bunların yarısı boş oy. Yani gidip CHP’nin adayına veremedi, bize de kızdı.” ifadeleriyle küskün seçmenin gönlünü almaya çalıştı.

CHP ADAYINI ORAYA OTURTMAK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ OLAMAZ

Kurtulmuş, “Bir de size bir şey söyleyeyim, henüz kamuoyuna açıklanmadı. AK Parti’nin gücünü ve potansiyelini görmek bakımından söylüyorum. AK Parti kurulduğundan bu yana bir defa da olsa AK Parti’ye oy vermiş seçmenlerin oranı yüzde 65’tir. AK Parti’nin Türkiye’deki siyasi tabanı asgari yüzde 65’tir. Ben kamuoyu araştırmasını söylüyorum. Oy vermiş sonra vermemiş, birkaç kez vermemiş sonra vermiş, birkaç kez oy vermiş sonra vermemiş. Bu büyük bir güçtür. Bu insanlarımızın hepsine ulaşacağız, gönlü kırgın olanlara diyeceğiz ki kırılma vakti şimdi değildir. Eksikleri, hataları söyleyenlere diyeceğiz ki biz de siyaseti biliyoruz, eksikleri hataları görüyoruz, önce 23 Haziran’ı geçelim, ondan sonra gerekirse siyasi bakımdan tövbe istiğfar ederek yanlışlarımızdan kurtulacağız ve yolumuza koşar adım devam edeceğiz. Ama kızgınlıkla, küskünlükle, kusura bakmayın hiç kimsenin de CHP’nin adayını oraya getirip oturtturmak gibi bir lüksü olamaz.” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, ‘erken seçim’ ikazı da yaparak, “AK Parti’ye burada haddini bildirelim ve Türkiye’de yeni bir siyasi tablo ortaya çıksın. Seçim 23 Haziran’da yenileniyor. Bu seçimi de yeniden bir yerel seçim olmaktan çıkarıp 2023’ü öne almak için bir prova olarak kullanacaklar, o niyet içerisinde oldukları görünüyor. Dolayısıyla burada akıllı ve şuurlu bir şekilde İstanbul’un, İslam coğrafyasının ve belki de dünya kentlerinin en önemlisi olan bu kentin kendi medeniyet değerlerimiz içerisinde, kendi tarihiyle, misyonuyla uyumlu bir şekilde ileriye doğru götürülmesi, geliştirilmesi, büyütülmesi ve halkıyla birlikte yönetilmesi lazım. İnşallah 23 Haziran bu düzeltmeyi yapma imkanı verecek. Türkiye’nin hangi istikamette gideceğini seçeceğiz. Yeniden güçlü bir Türkiye istikametinde, inşallah çok kuvvetli bir şekilde yürüyeceğiz. 2023 seçimlerini öne çekme gayreti ve niyeti içerisinde olanlara sandıklarda ders vereceğiz inşallah.” sözleriyle devam etti.

YSK İPTAL KARARI

Numan Kurtulmuş, YSK’nin İstanbul seçimlerini yenileme kararının ise Türkiye’ye özgü olmadığını şöyle ifade etti:

“Seçim sadece sandık günü oyların verilip kapatılıp bitirildiği bir süreç değildir. Sandıklarda oyunu verirsiniz. Arkasından o sandıklardan oylar çıkarılıp sayılır, itirazlar yapılır, ilçe seçim kurulları, il seçim kurulları ve Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK). Bu itirazlardan dolayı yapılan bazı yanlışlıklar varsa yeniden sayım için karar verilir. İşte o yeniden sayım kararları yine bazı itirazlar varsa, seçimin yenilenmesi kararı verilir. Bu sadece Türkiye’de böyle değil, bütün dünya demokrasilerinde böyledir.

2004 yılında Ukrayna’da Devlet Başkanlığı seçimleri, 2016 yılında Avusturya’da Cumhurbaşkanlığı seçimi, orada YSK yerine geçen yüksek mahkeme tarafından iptal edildi, yenilendi, tekrar seçim yapıldı. Bu Haziranın 16’sında Belçika’nın iki şehrinde, 2018’deki seçimlerde yapılan yanlışlık dolayısıyla seçim yenilenecek. Dolayısıyla bu seçimlerin yenilenmesi demokratik yarışın hukuki şartlarının bir kısmıdır.”

S-400 GERİLİMİ

Kurtulmuş, ABD ile S-400 hava savunma sistemleri konusunda yaşanan gerilime yönelik olarak ise şöyle konuştu:

“Bir S-400 krizi yaşıyoruz. Çok münferit bir olay gibi görünüyor, hayır. Büyük resmin içine onu da koyun. S-400 meselesinin aslı şu. Türkiye’nin bir güvenlik ihtiyacı var. Biz kendimizi işte Kilis’e bombalar atıldı, şuraya bombalar atıldı. Kedimizi koruyacağız. Adamlara diyoruz ki verin Patriotları alalım, ‘hayır vermem’ diyor. İyi o zaman ben S-400’leri alayım, ‘hayır alamazsın’ diyor. Çünkü bunların bu coğrafyada bekledikleri Türkiye, istedikleri Türkiye kendinden gücü olmayan, emir kulu olan bir Türkiye’dir. Onun için diyorlar ki alamazsınız. Biz de diyoruz ki biz bağımsız bir ülkeyiz, hesabımızı kitabımızı yaparız ve inşallah bu meselede de son noktaya geliriz. Büyük resmi görüyoruz, başkaları da görüyor. Bu senaryoları uygulayanlar da görüyor ve bu senaryoları uygulayanlar şunu biliyor. Bu coğrafyada işlerin farkında olan, oynanan oyunların farkında olan, büyük düşünen, güçlü ve imkanlarını arttırmak isteyen bir Türkiye’ye asla müsamaha etmek istemiyorlar. Meselenin özü budur.”