Kuran Kursu'nda cinsel istismara 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Konya’da, 16- 18 yaşlarındaki 5 öğrencinin, 2014- 2015 yıllarında yatılı Kur’an kursunda 11- 12 yaşlarındaki 5 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, tutuksuz sanıklardan Ö.Ş. ve E.A.’ya, 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi, cezaları ertelendi.

Kuran Kursu'nda cinsel istismara 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Konya’da, 16- 18 yaşlarındaki 5 öğrencinin, 2014- 2015 yıllarında yatılı Kur’an kursunda 11- 12 yaşlarındaki 5 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, tutuksuz sanıklardan Ö.Ş. ve E.A.’ya, 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi, cezaları ertelendi. Tutuksuz 3 sanığın ise haklarında şikayet olmaması nedeniyle beraatine karar verdi.

Konya’nın Merkez Karatay ilçesinin Çatalhüyük Mahallesi’ndeki Karatay Müftülüğü’ne bağlı yatılı erkek Kur’an kursunda, 2014- 2015 yıllarında meydana geldiği ileri sürülen cinsel taciz olayı, ihbar üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişlerinin yaptığı inceleme sonucu ortaya çıktı.

Müfettişler, incelemelerinin ardından öğrencilerin el yazısıyla aldıkları dilekçeleri ve kursun yönetimine yönelik hazırladıkları soruşturma raporunu kursta gayriahlaki ilişkiler olduğunu belirterek, 4 Mayıs 2016’da Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılıkça da soruşturma başlatılıp, iddianame hazırlandı. O dönem 11- 12 yaşlarındayken, cinsel tacize uğradığı öne sürülen 5 erkek öğrencinin ifadesi, Çocuk İzleme Merkezi’nde alındı. Erkek öğrencilere cinsel tacizde bulunduğu ileri sürülen Ö.Ş., E.A., M.V., F.S.T. ve H.E.’nin de ifadelerine başvuruldu. Şüpheli öğrencilerden S.A.’nın ise yaşamını yitirdiği saptandı.

İddianamede istismara uğrayan çocukların olay anlatımları yer aldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan ifadelerin ardından şüpheli öğrencilerle ilgili suça sürüklenen çocukların üzerine atılan suçları işledikleri konusunda kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli kanıt bulunduğu belirtilerek, 5 Mayıs 2016’da hazırlanan iddianame, Konya Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce daha sonra dava açıldı.

Duruşmaya katılan sanık durumdaki öğrencilerden M.V. ise kursta 1 yıl kaldığını, suçlamaları kabul etmediğini ve herhangi bir öğrenciye tacizde bulunmadığını ileri sürdü. M.V., ”Haziran 2015 tarihinden sonra 3 ay da öğretici olarak yurtta kaldım. Bu dönemde de herhangi bir olaya şahit olmadım ve duymadım. Bu olaylar dernek başkanı ile hocalar arasında anlaşmazlıklar sebebiyle ortaya atıldı” diye konuştu.

Duruşmada sanıklardan M.V. ve Ö.Ş.’nin avukatı, 2 öğrencinin de suçsuz olduğunu savundu.

Sanık öğrencilerden E.A. da soruşturma aşamasında verdiği ifadede, her ne kadar daha önceki ifadelerinde suçlamaları kabul etse de mağdur öğrencilere yönelik herhangi bir cinsel eylemde bulunmadığını, suçlamaları kabul etmediğini ve önceki ifadesini baskı altında verdiğini ileri sürdü.

Duruşmada söz alan F.S.T. de ifadesini değiştirmek istediğini belirterek, suçlamaları kabul etmedi.

Hapis cezaları ertelendi

Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 5 sanık hakkında, mahkeme heyeti, 12 Şubat’ta kararını açıkladı. Heyet, sanıklardan Ö.Ş. ve E.A.’ya, 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası vererek, cezalarını erteledi. Heyet, diğer 3 sanığın ise haklarında şikayet olmaması nedeniyle beraatine karar verdi.

Davaya müdahil olan Çocuk Haklarını Koruma Derneği Başkanı avukat Hakkı Ünalmış, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdıklarını söyledi.