Kulüpler Birliği'nden Katarlı BeIN Sports'a tepki

Yayıncı kuruluş beIN Sports yaklaşık 1 aydır sezon başı ödemeleri gerçekleştirmedi.

Kulüpler Birliği'nden Katarlı BeIN Sports'a tepki

Süper Lig maçlarının naklen yayın hakkını Kasım 2016’da yıllık 500 milyon dolar karşılığında satın alan Katarlı şirket beIN Sports’un kurlardan kaynaklı olarak sözleşmeyi revize etme isteğine Kulüpler Birliği’nden tepki geldi.

Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, Türkiye Futbol Federasyonu ile yayıncı kuruluş hakkında yaptıkları toplantının ardından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Orman, yaklaşık 1 aydır sezon başı ödemelerini yapmayan beIN Sports’un yükümlülüklerini yerine getirmesi uyarısında bulundu.

Kulüpler Birliği ile Türkiye Futbol Federayonu Yönetim Kurulu, Süper Lig’in resmi yayıncı kuruluşu beIN Sports’un taleplerine ilişkin yaptıkları toplantının ardından açıklama yaptı.

Toplantının ardından konuşan Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, yayıncı kuruluşun finansal taleplerinin geçerli olmadığını dile getirirken alacakların geciktirildiğini ve ödemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

Yayıncı kuruluş beIN Sports yaklaşık 1 aydır sezon başı ödemeleri gerçekleştirmedi.

Bir muhabirin “Eğer anlaşma sağlanmazsa ne olacak?” sorusuna ise Orman, “Onları TFF yetkililerine sorun. Biz Kulüpler Birliği olarak nerede duracağımızı epeyce tartıştık. Sonuç itibariyle yetkililere duruşumuzu açıkladığımızı düşünüyorum.” yanıtını verdi.

Fikret Orman’ın açıklamaları şöyle;

“2-3 hafta içerisinde birçok toplantı gerçekleştirdik. Bu da son toplantıydı. Yayıncı kuruluş, geçtiğimiz sezonun ortasından beri Türkiye Futbol Federasyonu’ndan finansal olarak talepte bulunmaktadır. 18 kulübümüz ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi kararı değerlendirdik. 18 kulüp olarak hiçbir gerekçe olmadan yapılmayan ödemelerin yerine getirilmesini, TFF aracılığıyla kendilerine ilettik. Biz Kulüpler Birliği içerisinden oluşturduğumuz komite ile yayıncı kuruluşla görüşüyorduk. Artık TFF ile görüşecekler. Bundan sonraki görev TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu’nundur. Bir gerçek var ki ligler başlıyor. Takımlar kuruluyor ve bu yayın geliri, bütün takımlar için en önemli gelir. Sözleşmelerin çoğu Euro üzerinden. Biz bunları kendilerine ilettik. Süreç artık TFF ile yayıncı kuruluş arasında yürütülecek. Biz Kulüpler birliği olarak konumumuzu, durumumuzu konuştuk. Sezon başında bir avans ödemesi yapılıyor, 15 günlük süreci vardı ve yapılmadı. Biz de yayıncı kuruluşun sözleşmede geçerli olan maddeleri yerine getirmesini istiyoruz”