Komünistlerden dikkat çeken soru: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kiminle eğleniyor?

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Asgari Ücret Komisyonu ilk toplantısınnda yaptığı konuşmasında “2002 yılında 184 lira olan asgari ücret 2019 yılında 2020 liraya çıkararak 10 katına çıkardığımıza dikkat çekmek isterim.” diyerek ekonomik kriz gerçeğini perdelemeye çalışan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamalarına ilişkin bir basın bülteni yayınladı.

Komünistlerden dikkat çeken soru: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kiminle eğleniyor?

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Asgari Ücret Komisyonu ilk toplantısınnda yaptığı konuşmasında “2002 yılında 184 lira olan asgari ücret 2019 yılında 2020 liraya çıkararak 10 katına çıkardığımıza dikkat çekmek isterim.” diyerek ekonomik kriz gerçeğini perdelemeye çalışan AKP’li Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a “Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kiminle eğleniyor?” başlıklı açıklamayla yanıt verdi.

TKH açıklamasında “ AB ülkelerine göre asgari ücret civarında ücret alan en fazla işçi Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemizdeki işçiler AB ülkelerine göre çok az ücret almaktadır.” denildi.

TKH açıklamasının tamamı şöyle:

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı itibarıyla asgari ücreti 10 katına çıkarmakla övünerek “2002 yılında 184 lira olan asgari ücret 2019 yılında 2020 liraya çıkararak 10 katına çıkardığımıza dikkat çekmek isterim. Asgari ücretin satın alma gücüne baktığımızda AB’ye üye ülkeler arasında 2002 başında 15. sırada 2017 ve 2018 yıllarında 18. sıradayken bu yıl ülkemiz 10. sıraya yükselmiş durumda.” demiş, pembe tablosuna herkesi inandırmaya çalışmıştır. Biz de Bakan Selçuk’a iki grafikle yanıt vermek isteriz.
 

Yani 20 milyon 218 bin SGK’lı çalışanın yüzde 43’ü asgari ücret ve altında ücret alırken, yüzde 64’ü ise ‘asgari ücretin yüzde 20 fazlası’ altında çalışmaktadır.

Yani AB ülkelerine göre asgari ücret civarında ücret alan en fazla işçi Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemizdeki işçiler AB ülkelerine göre çok az ücret almaktadır.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, kimseyi kandırmasın, kimseyle eğlenmesin!Yoksulluk artarken, enflasyon karşısında ücretler erirken, ülkemizde kayıtlı sigortalı işçilerin çok büyük çoğunluğu asgari ücret düzeyinde ücret alırken bu tablodan övünmek mümkün değildir!Bir de ülkemizdeki işsizlik rakamları var. Ona değinmedik bile!(Grafikler DİSK-AR tarafından hazırlanan ASGARİ ÜCRET GERÇEĞİ 2019 RAPORU’ndan alınmıştır.)