Ovacık'ta gelenek değişmedi!

Dersim Ovacık Belediyesi, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda gelir-gider tablosunu tüm ayrıntılarıyla belediye binasına astı.

Ovacık'ta gelenek değişmedi!

Dersim’de Ovacık Belediyesi, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda gelir-gider tablosunu tüm ayrıntılarıyla belediye binasına astı.

Ovacık Belediyesi 2018 yılının gelir gider tablosunu belediye binasına asarak 2016 yılından beri sürdürdüğü geleneği devam ettirdi.

‘BU TABLO İLE TÜRKİYE’DE TEK ÖRNEK BELEDİYE DURUMUNDAYIZ’

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, her yıl bu uygulamayı halka hesap vermek ve halkın hesapları yakında incelemesi için yaptıklarını söyledi. Maçoğlu, gelir gider tablosunun  herkesin göreceği şekilde asılması ile ilgili şunları söyledi:

“Ben bu göreve gelmeden önce ‘Halka gelir giderimiz, her şey şeffaf olacak, her isteyen belediye hesaplarını incelemeyebilecek’ dedim. Biz şeffaf belediyecilik için söz vermiştik, öyle de yapıyoruz. ‘Halkçı belediye’ anlayışı bunu gerektirir. Bizim gizlimiz saklımız yok. Halk, her türlü gelir gider hesabımızı inceleyerek bulduğu bir yanlışın hesabını sorabilmeli. Bu amaçla belediye geldik. Verilmeyecek hesabımız yok. Türkiye’nin her yerinde gelip hesaplarımızı inceleyebilirler. Belediyemizin gelir gider tablosunda gelir ile gider arasında 100 bin TL kadar bir  fark var. Gider fazla görünse de belediyemiz 2018 yılında 276 bin TL kar etmiştir. Bizden önceki dönemde İller Bankası ve bazı bankalarda alınan kredi ve borçlar var onların ödemesi 15 yıllık bir sürece yayılmış belediye gider tablosunun fazla çıkması ondan kaynaklı. Biz Ovacık Belediyesi olarak 2018 yılında  276 bin TL kar ettik ve kasamızda şu an nakit olarak da 600 bin TL paramız var. Sanırım bu tablo ile Türkiye’de tek örnek belediye durumundayız.”

“Komünist Başkan” olarak tanınan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Dersim Merkez’den Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) de desteklediği Dersim Demokratik Halk Dayanışması’ndan (DDHD) ortak aday olmuştu.