Kolombiya'dan FARC'a yönelik operasyon açıklaması

Kolombiya, yeniden silahlandığını duyuran Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) yönelik operasyon yapıldığını duyurdu.

Kolombiya'dan FARC'a yönelik operasyon açıklaması

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, yeniden silahlandığını duyuran Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) karşı düzenlenen operasyon kapsamında 9 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada öldürülenler arasında FARC’ın önemli komutanlarından Gilardo Cucho’nun yer aldığı söylendi.

Duque, “Dün gece Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı’na, FARC olarak bilinen uyuşturucu kaçakçısı terörist artıklarının Kolombiya’ya karşı meydan okumalarına karşılık olarak operasyon yetkisi verdim” dedi.

Savunma Bakanı Guillermo Botero da Twitter hesabından, “Suçluları uyarıyorum, ya teslim olacaksınız ya da yenileceksiniz” ifadelerini kullandı.

FARC’ın eski müzakere başkanı Ivan Marquez, dün yaptığı açıklamada 2016 yılında imzalanan barış anlaşmasını bozduklarını ve yeniden silahlı mücadele kararı aldıklarını duyurmuştu.

Marquez, ‘özel ve yozlaşmış oligarşi’ olarak tanımladığı Kolombiya hükümetine karşı yeni bir silahlı mücadele başlatacaklarını belirterek, “Ezilmiş bütün halklara uygulanan baskıya karşı silahlanma konusunda ve evrensel hakların korunması adı altında Marquetalia’dan (FARC’ın doğum yeri) yeni bir harekete başladığımızı ilan ediyoruz” demişti.